Státní zástupce zastavil stíhání čtyř Čechů v případu smrti afghánského vojáka. Kauzu vrátil policii

Státní zástupce zastavil stíhání čtyř důstojníků Generálního štábu Armády ČR kvůli neoznámení trestného činu v souvislosti se smrtí afghánského vojáka Vahidulláha Chána. Informaci Ekonomického deníku potvrdil Radiožurnálu advokát vojáků Radek Ondruš. Chán loni na afghánské základně střelil do hlavy českého psovoda Tomáše Procházku, který zranění podlehl.

Praha (Aktualizováno: 23:54 28. 11. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci nesou rakev s ostatky psovoda Tomáše Procházky. | Foto: PETR TOPIČ / MAFRA | Zdroj: Profimedia

„Věc se vrátila zpátky vojenské policii ve fázi prověřování, tedy na úplný začátek. Státní zástupce vytkl vojenské policii, že věc byla předčasná, nepřezkoumatelná a rozhodnutí nebylo odůvodněno, bylo kusé, nekonkrétní a bez podkladů,“ uvedl pro Radiožurnál advokát vojáků Radek Ondruš. 

Mezi obviněnými byli dva vysocí důstojníci a dva armádní zpravodajci, kteří měli vědět o Chánově údajném mučení. Podle původně dozorujícího státního zástupce Michala Muravského neoznámili zjištění o cizím zavinění Chánovy smrti policii, čímž se dopustili přečinu.

‚Prověřují úmrtí afghánského vojáka.‘ Vojenská policie zasahovala na generálním štábu a v Prostějově

Číst článek

Chánovu smrt letos začala vyšetřovat česká vojenská policie. Právní zástupce vojáků Radek Ondruš Ekonomickému deníku potvrdil informaci, že vyšetřování bylo rozděleno na dvě části.

Jedna z nich se týkala samotného incidentu v Afghánistánu, druhá pak údajné nečinnosti české armády při vyšetřování možného podílu českých vojáků na smrti Afghánce. Žalobce následně stíhání vysokých důstojníků zrušil a vrátil věc zpět do stádia prověřování. 

Příslušník afghánských ozbrojených sil Chán zastřelil Procházku loni v říjnu na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Dalšího vojáka zranil. Po střelbě vojenští policisté z Afghánistánu, Spojených států a České republiky vyšetřovali, jestli byl střelec jen jeden nebo dva, kvůli množství vystřílené munice. Chán byl následně zatčen a vzat do vazby západních sil. Zemřel krátce poté, co byl navrácen afghánským jednotkám.

Diplomatická nóta

V armádních kruzích se po zásahu české vojenské policie spekulovalo, že obviněných z přečinu může být v případu Chánovy smrti víc. Jaké informace má vojenská policie k dispozici, zatím není jasné.

Případ zbitého afghánského vojáka: české úřady jeho smrt začaly vyšetřovat až po 207 dnech

Číst článek

Afghánská diplomacie zaslala do Prahy v létě diplomatickou nótu, v nichž mimo jiné požadovala zaslání protokolů z výslechu podezřelého Afghánce nebo odhalení identity českých vojáků. Chána ale kromě nich vyslýchali také příslušníci afghánské a americké armády. Podle Chánovy rodiny se afghánský voják střelby na Procházku nedopustil. V současné době má česká armáda v Afghánistánu asi 250 vojáků.

gak, kyk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme