Hamáček navrhuje pro policejního prezidenta Tuhého druhou nejvyšší generálskou hodnost

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD, kandiduje v komunálních volbách) navrhl povýšení policejního prezidenta Tomáš Tuhého do hodnosti generálporučíka, druhé nejvyšší české vojenské hodnosti. Do hodnosti brigádních generálů navrhuje jmenovat ředitele Krajského ředitelství policie Středočeského kraje Vladimíra Kučeru a ředitele dopravní policie Tomáše Lercha. Vyplývá to z materiálu, který má k dispozici ČTK.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní prezident Tomáš Tuhý | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Návrhem se bude zabývat vláda, zatím není jasné, kdy ho projedná. Pokud návrhy ministra vláda přijme, s povýšením musí ještě souhlasit prezident Miloš Zeman. Do generálských hodností pak prezident vojáky, policisty či hasiče povyšuje dvakrát ročně, a to 8. května u příležitosti Dne vítězství a na Den vzniku samostatného Československa 28. října.

Tuhý u policie pracuje 27 let, zatím má hodnost generálmajora. Policejním prezidentem se stal v dubnu 2014. Podle materiálu se mu podařilo policii stabilizovat a dále se rozvíjet.

„Při prosazování priorit Policie ČR vystupuje vždy odborně, má skvělé organizační schopnosti, je odolný vůči zátěži, má nadstandardní komunikační schopnosti. K výkonu služby přistupuje velmi profesionálně a s plnou odpovědností,“ uvádí materiál.

Policejní prezident Tomáš Tuhý se stane velvyslancem na Slovensku. Funkce se ujme příští rok

Číst článek

Kučera je u policie 39 let, podle návrhu byl vždy velmi dobře hodnocen za svoji odbornost, organizační schopnosti a odpovědnost za vykonanou službu. Středočeské policii velí od roku 2014.

„Václav Kučera je velkým vzorem pro začínající policisty. U podřízených i nadřízených požívá přirozené autority. Dlouhodobě se svým osobním příkladem významně podílí na budování a prosazování dobrého jména Policie ČR,“ píše se v návrhu.

Ředitel služby dopravní policie Policejního prezidia Lerch slouží u policie 18 let, mimo jiné se podílí na prezentaci preventivních programů a dopravně bezpečnostních akcích spojených se silničním provozem.

Zeman ne vždy vyhoví

„Svou práci v bezpečnostním sboru pokládá za poslání a věnuje se jí naplno bez ohledu na volný čas,“ napsalo ministerstvo vnitra v materiálu. V čele dopravní policie je od roku 2013.

‚Odchod Mazánka mě netěší.‘ Hamáček se Tuhého ptal na stav centrály proti organizovanému zločinu

Číst článek

Zeman v minulosti vládním návrhům v některých případech nevyhověl, letos v květnu nepovýšil ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku a zástupce velitele pozemních sil Petra Procházku, které vláda do generálské hodnosti navrhla. Média tehdy spekulovala o tom, že Koudelka nebyl jmenován mimo jiné kvůli zprávě BIS k jedu novičok, který byl využit při otravě ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala v Británii.

V říjnu 2016 Zeman odmítl povýšit ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala a jeho náměstka Simona Michailidise. Důvod neuvedl, podle spekulací to bylo kvůli postoji ministra spravedlnosti Roberta Pelikána při návštěvě dalajlamy. Dohnal a Michailidis byli povýšeni až v roce 2017.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme