Policejní prezident Tuhý končí. Hamáček chce nového šéfa policie do prosince

Policejní prezident Tomáš Tuhý skončí ve funkci po vzájemné dohodě k 31. říjnu, řekl v úterý na tiskové konferenci ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček. Vnitro pak podle něj na post prezidenta nejprve vyhlásí nabídkové řízení. Pokud nenajde vhodného kandidáta, následovalo by řízení výběrové. Tuhý se stane velvyslancem na Slovensku.

Praha (Aktualizováno: 12:31 30. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní prezident Tomáš Tuhý | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

Tuhého zatím nahradí jeho první náměstek Martin Vondrášek. Nového šéfa policie by chtěl Hamáček najít do 1. prosince. Podle České televize se mluví jako o možném nástupci Tuhého především o řediteli pardubické krajské policie Janu Švejdarovi.

Profil: Tomáš Tuhý

Tomáš Tuhý u policie pracuje 27 let, je držitelem bezpečnostní prověrky na stupeň Tajné. Kariéru u policie začal na obvodním oddělení ve Městě Albrechticích, které později také vedl. Působil jako ředitel Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje a dále jako náměstek policejního prezidenta. Policejním prezidentem se stal v dubnu 2014. Ve funkci vydržel téměř celé pětileté funkční období a stal se tak druhým nejdéle sloužícím policistou v čele Policie ČR. Prvenství drží generál Jiří Kolář.

Tuhý vyloučil, že by někdo z politiků vyvíjel nátlak, aby odešel. „Odcházím na základě vlastního rozhodnutí,“ uvedl. „Těch pět let nebylo jednoduchých. Samozřejmě to může zanechat i určitou únavu na tom vrcholovém představiteli,“ dodal.

Také Hamáček popřel, že by za odchodem Tuhého stála například kritika reorganizace policie, kdy byly v roce 2016 útvary boje proti korupci a organizovanému zločinu sloučeny pod Národní centrálu proti organizovanému zločinu.

Reorganizaci tehdy kritizoval i nynější premiér a šéf ANO Andrej Babiš. Podle ministra se ale reorganizace osvědčila. Hamáček doplnil, že s Babišem o změně na postu šéfa policie diskutoval, nic bližšího ale neřekl.

Tuhý již dříve v médiích uvedl, že neplánuje odejít z místa policejního prezidenta předčasně. Mandát mu měl vypršet v dubnu příštího roku. V úterý vysvětlil, že své rozhodnutí urychlil kvůli spekulacím o odchodu, dlouho jej prý zvažoval.

„Tuto žádost jsem podal až poté, kdy jsme se s panem ministrem domluvili na tom, že policie splnila to, k čemu se zavázala do konce letošního roku," řekl Tuhý. Na ministerstvo zahraničních věcí nastoupí 1. listopadu.

Hledá se Tuhého nástupce

Tuhého zatím nahradí jeho první náměstek Martin Vondrášek. Na místo policejního prezidenta ministr vyhlásí nejprve nabídkové řízení, pokud se do něj vhodný uchazeč nepřihlásí, přijde na řadu řízení výběrové.

Tuhý končí ve funkci policejního prezidenta. Bude velvyslancem na Slovensku

Číst článek

Do nabídkového řízení se mohou přihlásit služební funkcionáři nebo policisté ve stejné tarifní třídě, u výběrového řízení je okruh uchazečů širší.

Nového šéfa policie by chtěl Hamáček najít do 1. prosince. Podle České televize se mluví jako o možném nástupci Tuhého především o řediteli pardubické krajské policie Janu Švejdarovi.

Spekulace o tom, že je favoritem na místo policejního prezidenta, nechtěl Švejdar komentovat.

„Pan plukovník Švejdar je stále krajským ředitelem a k dotazům na jeho možné působení ve funkci policejního prezidenta se nebude vyjadřovat," sdělila mluvčí pardubické policie Markéta Janovská.

V úvahu podle mediálních spekulací přichází i náměstek Vondrášek nebo ředitel policie v Libereckém kraji Vladislav Husák.

Podle Tuhého je v policii na pozici prezidenta mnoho vhodných uchazečů. Řekl, že by podle něj nebylo vhodné, aby byl vybrán někdo zvenčí. „Rozhodně se domnívám, že by to měl být člověk zevnitř policie," řekl Tuhý.

V neděli byl Tuhý povýšen do hodnosti generálporučíka. V úterý řekl, že povýšení nebylo spojeno se zvýšením platu.

„V souvislosti s povýšením nezískává žádná osoba finanční zvýšení čehokoliv. Ta hvězdička je pouze oceněním práce, která nemá dopady, ani korunou navíc, nad rámec toho, na co má nárok policejní prezident," vysvětlil Tuhý. Povýšení tedy podle něho nebude mít vliv na výši výsluh.

Tuhý se stane velvyslancem na Slovensku. Z postu české velvyslankyně na Slovensku odešla letos koncem dubna Livia Klausová, manželka bývalého prezidenta Václava Klause. Ambasádu dočasně vede jako chargé d'affaires Pavel Sladký, vedoucí politického a obchodně-ekonomického oddělení velvyslanectví.

„Jedna životní etapa končí a druhá začíná. Já se nyní budu naplno věnovat své nové roli v zahraniční politice, ke které jsem měl i jako policista blízko. Ačkoliv již nebudu oblékat policejní uniformu, na kterou jsem byl vždy patřičně hrdý, budu se o dění v policii i nadále zajímat,“ uzavřel policejní prezident.

Ministr vnitra Jan Hamáček (vpravo) a policejní prezident Tomáš Tuhý | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme