Máme zastaralé a předimenzované učivo, přiznává ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal

Na řadě základních a středních škol se v pátek rozdávala vysvědčení. „Letošní vysvědčení by se měla zaměřit na komplexnější výpověď o tom, jak žák ke vzdělávání přistupoval, a to zejména v období, kdy byla výuka ve školách přerušena,“ říká v rozhovoru pro pořad Dvacet minut Radiožurnálu s Vladimírem Krocem Tomáš Zatloukal, ústřední školní inspektor.

Tento článek je více než rok starý.

Dvacet minut Radiožurnálu Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Zatloukal

Tomáš Zatloukal | Foto: Jana Přinosilová

Kvůli pandemii koronaviru musely letos české školy zavést distanční výuku. Jejím cílem prý nemělo být ani tak důsledné dodržování prezenčních vzdělávacích plánů, jako spíš udržení návyků spojených se školní prací.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor s Tomášem Zatloukalem, ústředním školním inspektorem

„V této formě vzdělávání méně znamená více,“ vysvětluje Tomáš Zatloukal.

„V našich školách umíme velmi dobře předávat žákům znalosti, ale v jejich aplikaci v různých situacích významně zaostáváme. To je velký handicap při získávání nových, komplexnějších znalostí, tím se vzdělávání zpomaluje,“ dodává. 

Zatloukal dále zdůrazňuje, že jádrem vzdělání je matematický aparát nebo základní gramatika českého jazyka. Na tomto základu pak můžeme stavět výběrové učivo,“ říká.

Školní vzdělávací programy jsou podle něj předimenzované. Nedávno na to upozornil i ministr školství Robert Plaga. „Rámcové vzdělávací programy jsou 15 let staré a jejich výstupy už nereflektují společenský a technologický pokrok!“ upozorňuje ústřední školní inspektor.

Bude do budoucna třeba proškrtat rozsah učiva, tedy rámcové vzdělávací programy? A zůstanou prvky distančního vzdělávání ve výuce i nadále? Poslechněte si celý rozhovor.

Vladimír Kroc, als Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme