Měli bychom rozlišovat legální a nelegální migraci, říká europoslanec Zdechovský

Nový pakt o uprchlících je nezávazný, zpřesňuje věci, které byly dříve nejasné. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu to říká europoslanec Tomáš Zdechovský z KDU-ČSL, který dokument porovnává s paktem o migraci. Právě s tím v rámci EU řada států nesouhlasila.

Tento článek je více než rok starý.

20 minut radiožurnálu Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec Evropského parlamentu Tomáš Zdechovský z KDU-ČSL.

Poslanec Evropského parlamentu Tomáš Zdechovský z KDU-ČSL. | Zdroj: Profimedia
Přehrát

00:00 / 00:00

Česká republika neudělala chybu, když podpořila v OSN globální pakt o uprchlících. Říká to europoslanec Tomáš Zdechovský z KDU-ČSL

„To, že se státy shodnou, že s problematikou migrace chtějí něco dělat a řešit ji, je určitě pozitivní signál,“ vysvětluje europoslanec a dodává, že u paktu o migraci shoda nebyla, na rozdíl od paktu o uprchlících.

Proč ale premiér Andrej Babiš (ANO) s paktem o uprchlících nesouhlasí? „Je to pokračování populismu, pan premiér se v problematice migrace a uprchlictví příliš nevyzná a reaguje podobně jako sociální sítě. Myslím si, že dokument nejspíše ani nečetl,“ říká Zdechovský. 

Dokument o migraci tak, jak byl předložen ke schválení, je podle něj v některých částech kontroverzní a lze ho vykládat dvojím způsobem.

„Když se občas k nějakému paktu nebo deklaraci nepřipojíme, tak to není nic proti ničemu,“ říká s tím, že v textu nebyly zakomponovány připomínky členských států a byla snaha migraci prohlásit za přirozené právo.

Základem diskuse o migračním paktu také mělo být to, jak pomoci státům, ze kterých odcházejí nejvzdělanější lidé.

„Problém chudých zemí nevyřešíme tím, že vezmeme lidi do Evropy a budeme jim posílat peníze, které tady vydělají,“ upozorňuje s tím, že by mělo být rozlišeno, co je legální a nelegální migrace.

Marie Bastlová, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme