Zima se omluvil za smlouvu s Home Creditem, odstoupit nehodlá. Dohodl se senátem, že zřídí komisi

Systém uzavírání smluv mezi Karlovou univerzitou a komerčními subjekty se nejspíš změní. Rektor školy Tomáš Zima se dohodl s akademickým senátem na vytvoření komise, která připraví přesná kritéria pro spolupráci univerzity s komerčními partnery. Senát se na tom dohodl se Zimou poté, co škola na začátku října podepsala smlouvu se společností Home Credit. Ta od ní nakonec po kritice odstoupila.

Rozhovor Praha (Aktualizováno: 12:51 18. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rektor Tomáš Zima nebude rezignovat na svou funkci. | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Jak chcete spolupráci se soukromými subjekty upravit? Jaké by měly být podmínky?
Spolupráce s komerčními subjekty a partnery je věc v českém prostředí relativně nová. Tato oblast neměla v tuto chvíli na naší univerzitě žádnou regulaci a po návrzích a jednáních, které jsem měl, chci navrhnout akademickému senátu zřídit komisi. Ta by připravila pravidla pro spolupráci s komerční sférou, s partnery a i určitý postup. Chci oslovit odborníky u nás i v zahraničí. Spolupráci mi přislíbil v této oblasti pan profesor Přibáň. Věřím, že po návrzích z akademického senátu tato komise velmi brzy připraví pravidla.

Rektor Zima se omluvil

Rektor Univerzity Karlovy (UK) Tomáš Zima se na pátečním zasedání akademického senátu omluvil za to, že neodhadl reakci, která vznikne kvůli smlouvě s úvěrovou společností Home Credit.

„Omlouvám se za to, že jsem neodhadl reakci, která proti smlouvě vznikla,“ uvedl Zima. Dotklo se jej, že někteří kritici uvedli, že by smlouva měla omezovat akademická práva a svobody. „To je věc pro mě klíčová a rozhodující a hned jsem se veřejně vyjádřil, že jakýkoli partner a kdokoli nesmí akademická práva a svobody na naší univerzitě ani jinde omezovat,“ poznamenal Zima.

Senát se následně po téměř dvouhodinové diskusi jednoznačně shodl na zřízení pracovní skupiny, která bude definovat parametry pro spolupráci školy s komerčními partnery. Její výstupy požaduje nejpozději do zasedání senátu 24. ledna 2020.

Takže konkrétní představu zatím nemáte. Chcete si promluvit a nechat se inspirovat jednotlivými nápady?
Já určitou představu mám.

Jaká je?
Ta představa je, že je to otázka definice podmínek, způsobu projednávání těchto smluv na Karlově univerzitě a samozřejmě se budeme inspirovat dobrou praxí na špičkových zahraničních univerzitách. Takže určitou představu mám a budeme o tom dnes (v pátek – pozn. red.) jednat na akademickém senátu.

Kdo za univerzitu rozhodoval nebo rozhoduje o spolupráci se soukromými společnostmi doteď?
V tuto chvíli de facto nebyl systém fundraisingu na Univerzitě Karlově regulován, neměl žádnou pevnou strukturu. Řešilo se to vše v rámci běžné agendy jako jakákoliv jiná smlouva.

Univerzita Karlova uzavřela partnerskou smlouvu s Home Creditem. Během tří let dostane 1,5 milionu korun

Číst článek

Kdo by měl být podle vašeho návrhu členem té komise? Jenom akademičtí senátoři, nebo někdo z vedení univerzity, případně další osobnosti?
Moje představa je, že by tam měli být zástupci z vedení univerzity, pan profesor Přibáň z Cardiffské univerzity, měli by tam být studenti, ale i odborníci. Nicméně o té věci budeme teprve jednat, takže je to otevřená záležitost.

Smlouvu s Home Creditem kritizovali studenti, ale i pracovníci univerzity. Akademici a tři členové vědecké rady Přírodovědecké fakulty vás právě kvůli tomu vyzývají k odstoupení. Podle nich jste nebyl schopen vyhodnotit dopad smluvních závazků na fungování univerzity. Jaká je vaše reakce? Odstoupíte?
Rezignovat nehodlám. Tato diskuse právě ukazuje svobodu akademického prostředí, kde se objevují kritické názory, což je velmi dobré. Já jsem se již vyjádřil, že tato smlouva žádný způsobem nesměla a nezasahovala by do akademických práv a svobod kohokoliv, stejně tak jako smlouva s jakýmkoliv jiným partnerem.

Rektor Tomáš Zima popsal, jak došlo ke kauze Home Credit a omluvil se, že neodhadl situaci. Uvedl, že by byl rád, kdyby vznikla pracovní skupina, která bude sloužit ke konzultaci sponzoringu a partnerství @Univerzita Karlova.

10:43 – 18. 10. 2019

4 8

Jiří Chum Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme