Konference financované Čínou měly propagandistický ráz, tvrdí sinolog. Podle Zimy šlo o soukromou aktivitu

  • Čínské velvyslanectví podle serveru Aktuálně údajně skrytě financovalo konference, které pořádá Univerzita Karlova a zaštiťuje rektor Tomáš Zima.
  • Za akce, které spolupořádal tajemník Česko-čínského centra univerzity Miloš Balabán, měla ambasáda zaplatit až milion 200 tisíc korun.
  • Peníze inkasovala jeho soukromá firma, která se jmenuje stejně jako oficiální instituce univerzity Středisko bezpečnostní politiky. Balabán po zveřejnění případu rezignoval na funkci tajemníka.
  • „Mohu odpovědně prohlásit, že Univerzita Karlova neobdržela žádné prostředky od ambasády Čínské lidové republiky,“ uvedl pro Radiožurnál Zima.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima (vlevo) a sinolog Martin Hála

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima (vlevo) a sinolog Martin Hála | Foto: Filip Jandourek / Michaela Danelová | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Miloš Balabán vedl Středisko bezpečnostní politiky na Fakultě sociálních věd. Spoluzaložil i stejnojmennou firmu. Právě té podle serveru posílala čínská ambasáda peníze na akce organizované na univerzitě. Jednou z nich byla i zářijová konference Česko-čínského centra, v jehož čele je rektor školy Tomáš Zima. Radiožurnálu řekl, že o aktivitách firmy nevěděl. 

„Dozvěděli jsme se to před několika dny z veřejných zdrojů. Okamžitě jsme začali prověřovat věci a financování, to už v minulosti Česko-čínského centra. Mohu odpovědně prohlásit, že Univerzita Karlova neobdržela žádné prostředky od ambasády Čínské lidové republiky,“ vysvětlil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celé rozhovory s Tomášem Zimou a Martinem Hálou

Podle Zimy šlo o „ryze soukromou aktivitu“ společnosti Středisko bezpečnostní politiky, s. r. o. „Pro mě je to velmi šokující, že někdo řídí společnost, která se jmenuje shodně jako součást Univerzity Karlovy, na které dotyčná osoba pracuje. Toto je v rozporu s etickým chováním na univerzitě,“ říká.

Rektor přitom konference zaštítil a osobně otvíral. „Konferencí se samozřejmě na Univerzitě Karlově a jejích součástech konají stovky. Prostředky někdy jdou centrálně přes univerzitu, někdy jdou přes jednotlivé fakulty, instituty nebo katedry. Můžete objevit, že prostředky čerpá soukromá společnost úplně mimo strukturu univerzity,“ popisuje Zima. Podle jeho slov nyní probíhá prověření detailního hospodaření konferencí i celého Střediska bezpečnostní politiky.

Zima o rezignaci neuvažuje

Sinolog Martin Hála, vedoucí projektu Sinopsis, který částečně spadá pod Univerzitu Karlovu, nazývá celý mechanismus velmi zvláštním. „V podstatě tady došlo k privatizaci univerzitního pracoviště, kdy má ústav Univerzity Karlovy na Fakultě sociálních věd svoje zrcadlové dvojče v korporátním sektoru, které má úplně stejný název, stejné logo, pracují v něm stejní lidé. Je to jeho komerční alter ego,“ míní.

„Je docela možné, že Středisko bezpečnostní politiky získalo podporu čínské ambasády na vlastní pěst. Bylo by ale docela zvláštní, kdyby si toho na univerzitě nikdo nevšiml, protože podpora ambasády byla koneckonců uváděná i na programech konferencí, které středisko organizovalo. Myslím si, že je velmi nepravděpodobné, že by si toho po několika letech nikdo nevšiml.“

Organizátor konferencí Univerzity Karlovy lhal o jejich financování Čínou. Po odhalení rezignoval

Číst článek

Konferencí s názvem Výzvy digitální budoucnosti nebo Společné zájmy EU, Česka a Číny v měnícím se světě, které se konaly pod záštitou univerzity, se Hála údajně neúčastnil. Studoval ale jejich výstupy včetně programů.

„Měl jsem poměrně detailní informace o tom, jak probíhaly. Myslím si, že měly celkem jednoznačně propagandistický ráz. Propagovaly diskurzivní linii komunistické strany Číny, ať už jde o mezinárodní iniciativy jako je Pás a stezka, nebo právě účast čínských kybernetických a digitálních společností na rozvoji digitálních technologií v zahraničí,“ uzavírá sinolog.

Tomáš Zima nedávno čelil kritice kvůli smlouvě s firmou Home Credit. Část akademické obce mu vytýká podporu proděkana usvědčeného z plagiátorství Martina Kováře, případně jmenování Alice Tejkalové děkankou Fakulty sociálních věd, přestože dříve publikovala v predátorských časopisech. O rezignaci ale neuvažuje.

„Proč bych měl rezignovat, když někdo páchá podvod stejným jménem na úkor univerzity? To je poškozování jejího dobrého jména a všech jejích kolegů. Tady nevidím důvod. Nejsem jakýmkoli způsobem spojen s aktivitou s. r. o., ve které působí pan Balabán,“ dodává.

Pavla Lioliasová, Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme