Akademici z Přírodovědecké fakulty vyzvali rektora Univerzity Karlovy Zimu k odstoupení

Akademici a někteří členové vědecké rady Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy vyzvali kvůli smlouvě s Home Creditem k odstoupení rektora UK Tomáše Zimu. Vyplývá to z jejich prohlášení před pátečním jednáním akademického senátu univerzity. Podle nich rektor nebyl schopen vyhodnotit dopad smluvních závazků na fungování univerzity. Rektor Zima v reakci sdělil, že tato diskuse patří na jednání akademického senátu.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 12:21 17. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Celá záležitost jednoznačně ukazuje, že rektor UK při vyjednávání smlouvy se společností HC selhal, neboť univerzitu vystavil nebezpečí zneužití jejího dobrého jména,“ píšou v otevřeném dopise, který podepsalo devět akademiků. Vědecká rada fakulty ho ale neschválila, řekl jeden z autorů, profesor Tomáš Fischer.

Senát filozofické fakulty ke smlouvě s Home Creditem: Vedení univerzity by mělo vyvodit osobní odpovědnost

Číst článek

Rektor podle prohlášení nebyl schopen vyhodnotit dopad obsahu smlouvy na univerzitu a její fungování.

„Jsme přesvědčeni, že profesor Tomáš Zima prokázal, že není způsobilý nejvyšší funkci vykonávat a jeho další působení ve funkci rektora by bylo ohrožením pro celou Univerzitu Karlovu,“ stojí ve výzvě akademickému senátu.

Hrozí podle nich „omezení akademické svobody a vědecké práce, která se může týkat například dluhových pastí a role úvěrových společností v nich nebo kritického zkoumání současného kurzu Čínské lidové republiky“. V podobném duchu se nese i otevřený dopis čtyř stovek studentů a akademiků.

„Vážím si a respektuji názory všech zástupců akademické obce. Informace, které šíří zmíněná výzva, považuji za zavádějící a nepravdivé. Věřím proto, že i o bodech, na které petice upozorňuje, povedeme diskusi na pátečním jednání akademického senátu Univerzity Karlovy, neboť právě tam podle mého názoru tato diskuse patří,“ uvedl ve vyjádření rektor Zima.

Smlouva s Home Creditem

Putna ke smlouvě univerzity s Home Creditem: Rektor Zima není morální vzor, měl by odstoupit

Číst článek

Home Credit, který patří mezi největší světové firmy poskytující spotřebitelské úvěry a do skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera, se ve smlouvě o spolupráci zavázal univerzitě po dobu tří let poskytovat ročně půl milionu korun.

Podporovány měly být zejména Matematicko-fyzikální fakulta UK a Institut ekonomických studií Fakulty sociálních věd UK.

Společnost Home Credit od kritizované smlouvy s univerzitou před týdnem sama odstoupila. Podle rektora Tomáše Zimy rozhodnutí společnosti pouze urychlilo řešení, ke kterému univerzita směřovala. Spolupráci plánovala ukončit. Dokument podepsaný začátkem října vyvolal vlnu kritiky, studenti proti smlouvě sepsali petici, vybíraly se i peníze.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme