,V zájmu země a všech občanů.‘ Okamura dopisem vyzval Pavla, aby vetoval konsolidační balíček

Předseda opozičního hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura v dopisu vyzval prezidenta Petra Pavla, aby vetoval vládní konsolidační balíček. Soubor úsporných opatření kabinetu v pátek podpořila Sněmovna, prezident ho dostane k podpisu po případném souhlasu Senátu. V dopisu varuje Okamura před tím, že balíček poškodí celou českou ekonomiku a občany.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomio Okamura v Poslanecké sněmovně

Zamýšlené zvýšení daní a nákladů občanů, domácností, živnostníků a firem podle Okamury poškodí celou ekonomiku a občany | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Okamura v pátek po schválení balíčku novinářům řekl, že koalice flagrantně porušila své předvolební sliby, že nezvýší daně. Stejně jako další opoziční hnutí ANO mluví v souvislosti se schváleným materiálem o dosud nejvyšším růstu daní v Česku.

V dopisu s pondělním datem Okamura zopakoval svůj apel na Pavla, aby předpis vetoval. „Vyzýváme Vás k tomu v zájmu naší země a všech občanů,“ uvedl.

Zamýšlené zvýšení daní a nákladů občanů, domácností, živnostníků a firem podle Okamury poškodí celou ekonomiku a občany.

„Oddálí konec vysoké inflace, uvrhne zemi do recese a ve výsledku jen ztíží snižování rozpočtového schodku a zadlužení,“ stojí v dopisu.

Tvrdší balíček?

Pavel v nedávném vyjádření uvítal úsilí vlády v oblasti konsolidace a současně označil návrh rozpočtu na rok 2023 za za realistický a vyvážený.

Koncem září při návštěvě Jihomoravského kraje prohlásil, že kroky kabinetu nejsou tak razantní, jak by bylo s ohledem na konsolidaci veřejných peněz potřeba. Balíček by podle něj měl být tvrdší, než vláda plánuje.

Vondráček: S označením daňový balíček jsme se trefili. Místo škrtů vybere stát peníze od lidí

Číst článek

Balíček mění šest desítek zákonů a má v příštích dvou letech mimo jiné díky daňovým změnám snížit rozpočtový deficit o 150 miliard korun. Zavádí například pouze dvě sazby daně z přidané hodnoty, a to 12 a 21 procent.

V nižší sazbě budou hlavně potraviny, do vyšší se přesunou některé služby nebo třeba točené pivo. Sazba daně firem se zvyšuje z 19 na 21 procent. Daň z nemovitostí se zvýší v průměru o 1,8 násobek.

ANO balíček pravděpodobně napadne o Ústavního soudu, chce se o tom poradit v případě, že by Senát materiál schválil a Pavel podepsal. SPD už nabídla, že se k návrhu k Ústavnímu soudu připojí, ANO ale v předchozích případech podání vypracovalo samo.

Podle šéfky poslanců ANO Aleny Schillerové hnutí vadí ukončení rozpravy pevně zařazeným hlasováním, ale například i možná zpětná účinnost některých opatření.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme