Tomio Okamura obhájil post předsedy hnutí SPD. Zeman jako host popřál straně vládní angažmá s ANO

Předsedou opozičního hnutí SPD bude dál jeho zakladatel a lídr Tomio Okamura. Na celostátní konferenci dostal 195 z 216 odevzdaných hlasů. Neměl protikandidáta. Na konferenci to oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal. Delegáti a delegátky následně potvrdili ve funkcích dosavadní předsednictvo strany, zcela beze změny. Místopředsedou zůstal Radim Fiala.

Praha (Aktualizováno: 17:08 13. 4. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle Doležala získal Okamura 88 procent hlasů. Vydalo se 223 lístků. Přítomní jich odevzdali 216 - platných bylo 215 a neplatný jeden. Okamuru podpořilo 195 hlasujících. Povede hnutí další tři roky. Podle Doležala by pro zvolení v prvním kole stačilo 168 hlasů.

Fiala před sjezdem SPD: Změny ve vedení jsou možné, ale neočekávám je. Budeme chtít do vlády

Číst článek

Okamura poděkoval za důvěru a podporu. Je to podle něj silný mandát k prosazování programu hnutí a také k tomu, aby uspělo ve volbách.

Své mandáty obhájilo také pětičlenné předsednictvo, spolu s Okamurou ho tvoří poslanci Radim Fiala, Radek Rozvoral a Radovan Vích a europoslanec Ivan David. Ze svého středu pak za místopředsedu opětovně zvolili Radima Fialu.

Na počátku konference Fiala vyhlásil dvacetiminutovou lhůtu k podávání případných nominací na členy vedení. Odmítl, že by kandidáti byli předem připraveni. „Je nesmysl, aby byli předpřipravení kandidáti,“ řekl. Hnutí připravilo na volbu několik volebních lístků v různých barvách.

Slovensko inspirací

Okamura zahájil celostátní konferenci kritikou vlády a odmítnutím války, migrace či eura. „Peníze Čechům, ne Ukrajině. Chceme mír, ne válku. Ne migraci, ne euru. Chceme právo na referendum,“ uvedl Okamura. Podle něj vláda „najela na strašení Ruskem a doslova válečný mód“ a nedávné slovenské prezidentské volby mohou být inspirací.

„Pokud se spojíme všichni, kdo chceme mír a ne diktát Bruselu, máme šanci zvítězit proti válečným štváčům z pětikoalice,“ uvedl šéf SPD. Dorazil i bývalý prezident Miloš Zeman. Kritizoval SPD za neprosazování přímé volby starostů a hejtmanů. Zopakoval, že v příští vládě by rád viděl SPD a ANO.

Stranu přijel podpořit bývalý prezident Miloš Zeman | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Prostřednictvím sociálních sítí pogratuloval Okamurovi šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. „Blahopřeji ke znovuzvolení,“ napsal krátce na síti X.

SPD je na české politické scéně od června 2015, kdy ho Okamura založil po vnitrostranických sporech a odchodu z Úsvitu přímé demokracie. Uspělo ve sněmovních volbách v roce 2017 i 2021. Podle volebních průzkumů se teď podpora SPD pohybuje kolem deseti procent.

Hnutí ve svém dlouhodobém programu píše, že je vlastenecké a prosazuje přímou demokracii, tradiční hodnoty, referendum o vystoupení z Evropské unie či rovný růst důchodů všem o stejnou částku. Odmítá přijímání migrantů, rovné manželství pro všechny či vyplácení dávek lidem, které označuje za nepřizpůsobivé.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme