Zamítnuto. Ke hlasování o odvolání Okamury z funkce místopředsedy sněmovny se poslanci ani nedostali

Ve středu odpoledne začala mimořádná schůze sněmovny o možném odvolání šéfa SPD Tomia Okamury z funkce jejího místopředsedy. Víc než 40 nutných podpisů k žádosti o schůzi sesbírali poslanci KDU-ČSL. Poslanci nakonec ale neschválili program mimořádné schůze, na hlasování o odvolání Okamury (SPD) z funkce místopředsedy sněmovny tedy nedošlo.

Praha (Aktualizováno: 16:12 7. 3. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pro schválení programu hlasovalo nejprve 77 ze 176 přítomných poslanců, proti jich bylo 49. Hlasování zpochybnil předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. V dalším hlasování se vyslovilo pro konání schůze 78 ze 177 poslanců, proti jich bylo 41. Předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek za svolavatele řekl, že zásadní zodpovědnost ležela na hnutí ANO.

Šéf lidoveckých poslanců Bartošek po zamítavém hlasování před poslance předstoupil znovu s krátkým projevem. Mimo jiné v něm poděkoval poslanci Rostislavu Vyzulovi, který jako jediný z hnutí ANO návrh programu mimořádné schůze podpořil. Zbytek poslanců ANO hlasoval proti nebo se v hlasování zdržel.

„Pořad schůze neprošel. Takhle funguje demokracie a já to respektuji. Základní zodpovědnost leží na poslancích hnutí ANO. Chtěl bych veřejně poděkovat panu poslanci Vyzulovi, že si zachoval rovnou páteř," prohlásil Bartošek s tím, že poslanci hnutí ANO „převzali zodpovědnost za hodnotou orientaci České republiky a že Česko bude reprezentovat ve vysoké státní funkci člověk, který znevážil oběti holokaustu.“

Před hlasováním: podle SPD šlo o politickou hru

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura zlehčil svými výroky o koncentračním táboře v Letech u Písku utrpení lidí při romském holokaustu, zdůvodnil předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek svolání středeční schůze k Okamurovu odvolání z pozice místopředsedy sněmovny. Podle šéfa frakce ČSSD Jana Chvojky byla Okamurova slova naprosto nepřijatelná a předseda SPD nemůže zastávat vrcholnou funkci.

Bartošek připomněl i výroky dalších politiků SPD, například Miloslava Roznera o 'neexistujícím pseudokoncentráku'. „Hnutí SPD postavilo svou politickou kariéru na populismu a na ubohém zastrašování lidí,“ prohlásil předseda lidoveckého klubu. Je podle něho nutné zodpovědět otázku, zda má politik z SPD reprezentovat Česko ve vysoké ústavní funkci.

Okamura je překážkou snahám o zvrácení povolebního vývoje, říká komunista Skála

Číst článek

Chvojka uvedl, že genocidu za protektorátu přežila asi jen desetina romského obyvatelstva. Sociální demokraté čekají, že Okamura výroky vysvětlí a omluví se za ně na sněmovním plénu, nejen na jednání frakce poslanců ANO, kde vystoupil minulý týden. Celý klub ČSSD se shoduje na tom, že Okamura nemůže zastávat vrcholnou funkci, dodal Chvojka.

Naopak místopředseda SPD Radim Fiala odmítl, že by jeho hnutí bylo popíračem holokaustu. Obvinil politiky z KDU-ČSL i jiných stran, že ve spolupráci s médii rozehráli politickou hru, jejímž cílem je nalepit na SPD označení fašistické hnutí. Podle Fialy to není nic nového, protože každý, kdo nehraje podle Bruselu, je fašista a extremista. „Jste jako buben, děláte hluk a uvnitř už není nic,“ vzkázal lidovcům Fiala. Obvinil je, že kolaborují, škodí a popírají hodnoty, o nichž tvrdí, že je hájí.

Místopředseda sněmovny za Piráty Vojtěch Pikal řekl, že obdržel petici za Okamurovo odvolání zhruba s 600 podpisy.

Lidovcům se nepodařilo tento návrh prosadit ani minulý týden na řádnou schůzi. Nejsilnější frakce ANO tehdy oznámila, že snahy o odvolání předsedy SPD z vedení dolní komory nepodpoří. Okamura se prý na jednání klubu ANO za výroky omluvil.

Šéf SPD v lednu řekl, že tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Později se omluvil za vyjádření, že tábor nebyl oplocený, uvedl však, že ho většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat. Ohradil se proti vyjádřením, že zpochybňuje holokaust.

'STAN a lidovci paralyzovali chod sněmovny'

Tomio Okamura kritizoval, že se mimořádnou schůzí zdržoval chod sněmovny. STAN či lidovci podle něj chod dolní komory paralyzovali. „Byly tady obstrukce, hádky, já jsem se do nich nezapojil,“ řekl novinářům. Zástupci ostatních stran se podle něj několik hodin hádali.

Dodal, že jemu i voličům SPD se v minulém volebním období také nelíbilo, když byli místopředsedy sněmovny předseda STAN Petr Gazdík či lidovec Jan Bartošek, ale nenapadlo ho to napadat podobným způsobem, i když se za ně 'bytostně styděl'.

lej, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme