Podvodný web HlídacíPes.org, napsal Okamura. Za svá slova se má podle soudu omluvit

Místopředseda sněmovny a šéf hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura se má omluvit provozovateli webu HlídacíPes.org, tedy Ústavu nezávislé žurnalistiky. Rozhodl o tom v úterý nepravomocně soud. Šéf SPD web označil za podvodný. SPD v prohlášení uvedla, že se s rozhodnutím neztotožňuje.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 11:52 13. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomio Okamura | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Omluvu má Tomio Okamura podle soudkyně zveřejnit na svém facebookovém profilu. Kritika není přiměřená, nevychází z žádného konkrétního pravdivého základu,“ uvedla soudkyně Růžena Kučerová. „Soud má za to, že v tomto případě se jedná o útok, který podléhá soudní ochraně,“ doplnila.

Upozornila také na to, že se nezabývala tím, zda je článek serveru pravdivý, ale zda mají Okamurovy výroky nějaký pravdivý základ.

„Podvodný web Hlidacipes.org spojený s penězi George Sorose, který financuje politické „neziskovky“, dnes lživě a podvodně informuje, že jsem prý neuvedl ve svém majetkovém přiznání prodej svého podílu v restauraci.“

Tomio Okamura

Okamurův právní zástupce Petr Přikryl u soudu řekl, že je schopen doložit další případy, kdy podle něj server uvedl nepravdivé informace. Údajné napojení na Sorose pak měl politik vyvodit z veřejných zdrojů. Přikryl také doplnil, že označení „mediální žumpa“ se nevztahovalo na zaměstnance ústavu, nýbrž na všechny novináře, kteří na Okamuru útočí.

Přikryl po jednání řekl, že s verdiktem nesouhlasí a že se proti němu odvolá. Sám Okamura později po právníkovi vzkázal, že se k verdiktu vyjadřovat nebude. Později se na jeho facebookovém profilu vyjádření objevilo.

SPD pak v písemném vyjádření kritizovala to, že soud neakceptoval některé předložené důkazy a zamítl i návrh na doložení dalších. „Soud ze zcela nepochopitelného důvodu rozhodl, že se za výrok má Tomio Okamura omluvit,“ uvedlo hnutí.

Okamurův právní zástupce podle SPD celou záležitost posoudí po doručení písemného vyhotovení rozhodnutí a poté podá odvolání. „Hnutí SPD se s tímto rozhodnutím Městského soudu v Praze neztotožňuje,“ stojí v prohlášení.

Ředitel Ústavu nezávislé žurnalistiky Ondřej Neumann byl s rozhodnutím soudu spokojený.„Považuji ho za velmi důležité a samozřejmě ho vítáme, protože naše žaloba směřovala k tomu, abychom politikům jasně řekli, že něco už nelze akceptovat,“ řekl pro Radiožurnál Neumann.

‚Podvodný web, mediální žumpa‘

Spor Ústavu nezávislé žurnalistiky, který provozuje server HlídacíPes.org, a Okamury se týká konce roku 2017. Šéf SPD Okamura na sociálních sítích komentoval článek, podle kterého v rámci majetkového přiznání zapomněl na prodej podílu v restauraci.

„Nemá smysl jakkoli věřit takovým novinářům, je to jedna velká mediální žumpa s cílem obelhávat dokola občany. Samozřejmě jsme vyzvali web Hlidacipes k omluvě s tím, že zda-li tak neučiní, předáváme věc k řešení právníkům.“

Tomio Okamura

Okamura to odmítl a napsal, že je HlídacíPes.org podvodný web, který lže a je navázán miliardáře George Sorose. Novináře webu navíc označil za žumpu. Ústav nezávislé žurnalistiky reagoval žalobou kvůli ochraně dobré pověsti.

Ústav chce po Okamurovi omluvu, což mu nyní přiřkl nepravomocně i soud. Ředitel Neumann již dříve k žalobě doplnil, že Okamura dlouhodobě uráží nezávislá média a útočí tak na jeden z pilířů svobodné společnosti.

„Rozhodli jsme se proti označení ‚podvodný web‘ bránit právními prostředky. Tomio Okamura už není opoziční ‚výtržník‘, ale místopředseda sněmovny. Jeho útoky a urážky novinářů jsou součástí promyšlené strategie. Strategie, která útočí na jeden z pilířů svobodné společnosti - nezávislá média. Nejde zdaleka jen o nepravdivé a urážlivé výroky na adresu HlídacíPes.org,“ uvedl Neumann.

Jiří Svatoš, mkr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme