Okamura na grémiu SPD kritizoval Evropskou unii. V krajských volbách chce uspět ve všech regionech

Předseda SPD Tomio Okamura zaútočil na Evropskou unii. Na sobotním celostátním grémiu hnutí v Praze ji označil za „zbytečný předražený byrokratický spolek“. Výhodnost členství Česka v unii pokládá Okamura za neudržitelný mýtus. Součástí programu grémia byla také příprava na letošní krajské a senátní volby. Hnutí SPD chce získat v podzimních krajských volbách aspoň pět desítek zastupitelů a chce uspět ve všech 13 regionech.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 19:30 11. 7. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomio Okamura na celostátním grémiu SPD

Tomio Okamura na celostátním grémiu SPD | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

„Naše členství je výhodné pro západní státy, pro které jsme se stali ekonomickou kolonií. Ano, stovky miliard ročně putují od nás na západ,“ prohlásil Okamura v projevu na shromáždění.

Podle něj tuzemští dělníci „vydělávají na vysoké platy a důchody na západě“ a Česko výměnou za to dostává ze západu „odpad, měně jakostní potraviny a další aušusové zboží“.

Po Trumpovi i Okamura. Facebook a Instagram označily příspěvek šéfa SPD za částečně nepravdivý

Číst článek

„USA, Japonsko, Čína, Jižní Korea a další prosperující ekonomiky v Evropské unii nejsou a nijak jsem si nevšiml, že by jim to vadilo.“

Podle ministerstva financí je Česko od vstupu do Evropské unie v květnu 2004 čistým příjemcem peněz. Česká republika do konce roku 2019 zaplatila do rozpočtu EU 616,8 miliardy korun a získala z něj asi 1,43 bilionu korun. Celkem tak Česko dosud získalo z EU o 809,2 miliardy korun více, než do něj odvedlo.

Zákon o referendu

Okamura v projevu v souvislosti s podzimními volbami zmínil i návrhy zákonů o referendu, které projednává sněmovna. Na parametrech všelidového hlasování se dohodly kluby ANO, ČSSD a Pirátů. Trojice frakcí ale ústavní většinu v dolní komoře nemá.

Podporu by mohly hledat zejména u KSČM, která ale podobně jako SPD požaduje mimo jiné zmírnění podmínek pro uspořádání referenda. Obě seskupení také chtějí, aby lidé mohli rozhodovat například o vystoupení Česka z Evropské unie nebo ze Severoatlantické aliance, což návrh ANO, ČSSD a Pirátů nepřipouští.

„Evropská unie nám škodí a my jako skutečně jediní hájíme právo občanů rozhodnout o vystoupení z tohoto zbytečného spolku,“ prohlásil před členy hnutí jeho předseda Okamura.

SPD trvá na tom, aby lidé mohli hlasovat v referendu o zákonech. „Jelikož pak vyhlásíme referendum o zákoně o referendu, v němž změníme dikci zákona tak, abychom my, občané České republiky, mohli hlasovat o všech tématech bez omezení včetně třeba vystoupení z Evropské unie,“ nastínil předseda SPD.

Sněmovna nevydala Maříkovou z SPD ke stíhání za výroky o migrantech. Pro bylo jen pět poslanců

Číst článek

V projevu mluvil například o zákonech, které hnutí předložilo, ale také o stíhání lidí za názory. „Pokud v nějakém okamžiku začne někdo trestat občany za to, co si myslí a říkají, pak jsme se ocitli v totalitní diktatuře a ta doba nastala,“ řekl Okamura.

Stíhání za výroky o migrantech hrozilo poslankyni SPD Karle Maříková. Sněmovna ale policejní žádosti o její vydání k trestnímu stíhání nevyhověla.

Krajské a senátní volby

Hnutí SPD chce získat v podzimních krajských volbách aspoň pět desítek zastupitelů a chce uspět ve všech 13 regionech. Ambicí hnutí je podílet se na vedení nejméně dvou krajů. Na kampaň hodlá SPD vydat kolem 20 milionů korun. Po jednání grémia to novinářům řekli předseda a místopředseda SPD Tomio Okamura a Radim Fiala.

Před čtyřmi lety se SPD ucházelo o hlasy voličů v koalici se Stranou práv občanů (s výjimkou Zlínského a Pardubického kraje). Krajské zastupitele tato kandidátka získala v devíti krajích. SPD samostatně uspěla i ve Zlínském kraji. Do koalice se však dostala pouze v jednom kraji, a to Ústeckém. Letos bude SPD kandidovat ve všech regionech samostatně.

Okamura podotkl, že v minulých krajských volbách získalo hnutí 18 mandátů, existovalo tehdy rok. „Nyní bychom chtěli získat přes 50 krajských zastupitelů. Myslím, že by to byl dobrý úspěch, abychom mohli prosazovat ještě silněji náš politický program i na krajské úrovni,“ uvedl.

V případě senátních voleb bude SPD usilovat podle Okamury o to, aby některý z kandidátů hnutí postoupil do druhého volebního kola. V Senátu SPD zastoupení dosud nemá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme