Většina poslanců ANO nepodpoří odvolání Okamury z vedení sněmovny, oznámil po jednání klubu Faltýnek

Většina poslanců ANO nesouhlasí s návrhem na odvolání šéfa SPD Tomia Okamury z funkce místopředsedy sněmovny. Po jednání klubu to řekl jeho předseda Jaroslav Faltýnek. Odvolání Okamury navrhli lidovci kvůli jeho výrokům o koncentračním táboře pro Romy v Letech u Písku. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) v souvislosti s Okamurovými výroky uvedl, že vhodnější reakce by byla zavést významný den připomínající oběti romského holokaustu.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomio Okamura z SPD a Petr Fiala z ODS

Tomio Okamura z SPD a Petr Fiala z ODS | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Lidovecký návrh podporují Piráti, TOP 09, STAN i velká část poslanců ODS a ČSSD. Poslanecký klub ANO v úterý podle Faltýnka nepřijal žádné závazné stanovisko a šéf klubu to neočekává ani před hlasováním.

Chovanec podpoří odvolání Okamury z vedení sněmovny kvůli výrokům o táboře v Letech

Číst článek

Podle Faltýnka ale velká většina poslanců ANO s návrhem na odvolání Okamury nesouhlasí a nebude podporovat ani zařazení tohoto bodu na program nejbližší schůze sněmovny.

Pelikán Okamuru v minulosti za jeho výroky o táboře v Letech kritizoval, podle něj je nepřípustné zlehčovat utrpení lidí, kteří byli zabíjeni jen pro svou rasu. V úterý ale odvolání předsedy SPD z vedení sněmovny nepodpořil.

„Já si myslím, že to není důstojné, abychom toto téma spojovali s nějakým politickým bojem a s odvoláváním někoho z nějakých funkcí,“ řekl.

Památný den

Pelikán prohlásil, že by považoval za důstojnější k obětem z letského tábora, kdyby sněmovna místo odvolání Okamury zavedla památný den připomínající oběti romského holokaustu.

Navrhne, aby tento den připadal na 2. srpna, kdy se připomíná výročí zabití poslední skupiny romských vězňů v plynových komorách nacistických koncentračních táborů.

Okamura v lednu řekl, že tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Později se omluvil za vyjádření, že tábor nebyl oplocený, uvedl však, že ho většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat. Vyjádření kritizovala pražská židovská obec i Muzeum romské kultury, které v něm spatřují popírání holokaustu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme