Robinsona jsem nepozval, brání se poslanec ANO. Do sněmovny se chystá krajně pravicový extremista

Ve sněmovně vystoupí v pátek britský krajně pravicový aktivista Tommy Robinson, několikrát trestaný za napadení, podvody či pohrdání soudem. Přijel na konferenci Rodina a její práva v 21. století, organizovanou poslancem Milanem Pourem z ANO a nezávislou senátorkou Jitkou Chalánkovou. Akce se účastní také zákonodárci ČSSD a KDU-ČSL. Informoval o tom Deník N.

Praha (Aktualizováno: 19:57 4. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pravicový extremista Tommy Robinson, vlastním jménem Stephen Yaxley-Lennon | Foto: Simon Dawson | Zdroj: Reuters

Robinsona měl do Česka podle informací Deníku N pozvat poslanec ANO Milan Pour. „Nikde to moc neříkáme, ale ano, je to pravda,“ řekl. 

„Chtěl jsem, aby to bylo velmi široce politicky rozkročené. Aby tam vystoupili lidé, kteří nemohou běžně vystupovat, nebo mohou vystupovat, ale ne třeba na půdě parlamentu, kde by to pro ně nebylo úplně možné,“ dodal Pour pro Deník N.

Krajně pravicový extremista Robinson v české sněmovně nevystoupí. Poslanec ANO konferenci zrušil

Číst článek

Později ale pro Radiožurnál odmítl, že by Robinsona pozval zrovna on. „Pana Robinsona osobně neznám. Na organizaci se podílelo více lidí. Pozval ho člověk, který není politicky činný, ale zná se s ním. On navrhl, aby pan Robinson přijel a vystoupil,“ poznamenal.

A dodal, že mužem, který měl Robinsona pozvat, je Milan Roháč. Ten byl dříve spojený s hnutím Ústvit založeným stávajícím šéfem SPD Tomiem Okamurou.

Pour pro Deník N uvedl, že bude zajímavé si Robinsonovy názory vyslechnout. A pro Radiožurnál uvedl, že vystoupí v rámci prvního bloku konference, který nese název: Dítě jako objekt zločinu.

„Bude hovořit o hromadném zneužívání dětí ve Velké Británii. Týká se to dívek ve věku asi 14 let,“ upřesnil Pour.

Německý poslanec AfD Bystroň si během služební cesty zastřílel s rasisty. Zeman ho nedávno přijal na Hradě

Číst článek

Hnutí ANO se už ale od konference distancovalo. „Takový koncept konference není v pořádku,“ řekla serveru mluvčí ANO Lucie Kubovičová. Předseda poslaneckého klubu hnutí Jaroslav Faltýnek sice akci schválil, ale v tu dobu podle mluvčí o účasti Robinsona nevěděl. 

Nezávislá senátorka Jitka Chalánková nejprve uvedla, že se konference účastní kvůli tématu norské sociální služby Barnevernet, kterému se dlouhodobě věnuje. „Za sebe mohu říci, že jsem přijala účast kvůli svému bloku a účasti pana konzula Kowalského,“ uvedla v SMS.

Polského konzula v Oslu Slawomira Kowalského norské úřady v únoru vyhostily. Kowalski se angažoval v případech dětí, jež odebíral norský úřad pro zajištění sociální a právní ochrany nezletilých.

Později však Chalánková oznámila, že ona ani Kowalski nakonec na konferenci nevystoupí. Zda to souvisí s příjezdem Robinsona, nesdělila. „Vzhledem k tomu, že v naší sekci konference nebude účasten Tomáš Zdechovský - měla jsem na něj navazovat - ani nepřijede polský konzul Kowalski, svou účast ruším,“ uvedla.

Kritika od britského velvyslance

Pozvání Tommyho Robinsona se nelíbí ani britskému velvyslanci v Česku Nicku Archerovi. „Není správné, aby sněmovna a ANO dávaly prostor tomuto muži,“ uvedl na twitteru.

Na konferenci kromě Robinsona vystoupí také poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna, který se stýká s kontroverzním ruským nacionalistickým spolkem Noční vlci, nebo německý poslanec za protiimigrantskou stranu AfD Petr Bystroň.

Původně měl podle programu vystoupit s příspěvkem na konferenci i lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. Ten ale později na twitteru oznámil, že se akce nezúčastní. „Chtěl bych dementovat informaci některých českých medii, že se mám zítra účastnit konference ve sněmovně,“ napsal.

Kdo je Tommy Robinson?

Robinson, vlastním jménem Stephen Christopher Yaxley-Lennon, dříve šéfoval krajně pravicové Anglické obranné lize. Tato organizace, vzniklá kolem fotbalových hooligans a napojená na neonacisty, se zaměřuje na protiislámské demonstrace.

Byl také členem krajně pravicových stran BNP a BFP a podílel se na založení britské protiislámské organizace Pegida UK. V současnosti je poradcem šéfa protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP).

Předseda britské sněmovny John Bercow loni nazval Robinsona „odporným, odpuzujícím a odpudivým individuem“, napsal na twitteru zpravodaj České televize Bohumil Vostal. A podle expředsedy strany UKIP Nigela Farage navádí Robinson k „násilnickému chování“.

Němečtí neonacisté trénují pouliční boj a chystají se na ‚Den D‘. Akcí se účastní i Češi

Číst článek

Britský aktivista byl v minulosti opakovaně odsouzen za napadení a podvody a také za vyhrožování nebo držení padělaných dokladů.

Naposledy byl odsouzen za pohrdání soudem. Podle obžaloby porušil Robinson, který se sám označuje za novináře, úřední embargo na zveřejňování informací ze soudu týkajícího se hromadného znásilnění. Robinson zveřejnil videozáznam z jednání, ačkoli média nesměla s ohledem na oběti o průběhu procesu informovat. Odvolací soud loni rozsudek nad Robinsonem zrušil, nařídil nové líčení a aktivistu propustil na kauci.

ako, ada, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme