Krajně pravicový extremista Robinson v české sněmovně nevystoupí. Poslanec ANO konferenci zrušil

Britský krajně pravicový extremista Tommy Robinson nakonec v české sněmovně nevystoupí. Poslanec ANO Milan Pour zrušil po vlně kritiky páteční konferenci nazvanou Rodina a její práva v 21. století, na které měl Robinson vystoupit. Informoval o tom ve čtvrtek večer v SMS zprávě, kterou zaslal Radiožurnálu. Robinson byl také mimo jiné několikrát trestán za napadení, podvody či pohrdání soudem.

Aktualizováno Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajně pravicový extremista Tommy Robinson

Krajně pravicový extremista Tommy Robinson | Foto: Henry Nicholls | Zdroj: Reuters

„Po vlně kritiky, která se dnes zvedla v souvislosti s plánovanou konferencí a především účastí Tommyho Robinsona, jsem se rozhodl tuto konferenci zrušit,“ napsal poslanec ANO Milan Pour v SMS pro Radiožurnál.

„Jednotlivé řečníky jsem neoslovoval přímo já, avšak mou velkou chybou bylo, že jsem si o nich nezjistil podrobné informace a to se nejvíce projevilo u Tommyho Robinsona,“ dodal. A zároveň se omluvil účastníkům konference za její zrušení.

Kdo pozval Robinsona?

Britský krajně pravicový aktivista Tommy Robinson měl v pátek vystoupit ve sněmovně na konferenci Rodina a její práva v 21. století, organizovanou Pourem a nezávislou senátorkou Jitkou Chalánkovou. Upozornil na to na svém webu Deník N.

Robinsona jsem nepozval, brání se poslanec ANO. Do sněmovny se chystá krajně pravicový extremista

Číst článek

Robinson měl mluvit během prvního bloku, který nesl název: Dítě jako objekt zločinu, a to o hromadném zneužívání dívek ve Velké Británii.

Pozvat ho měl podle informací Deníku N právě Pour, ten to ale později pro Radiožurnál odmítl. „Pana Robinsona osobně neznám. Na organizaci se podílelo více lidí. Pozval ho člověk, který není politicky činný, ale zná se s ním. On navrhl, aby pan Robinson přijel a vystoupil,“ prohlásil Pour.

A dodal, že mužem, který měl Robinsona pozvat, je Milan Roháč. Ten byl dříve spojen s hnutím Úsvit založeným stávajícím šéfem SPD Tomiem Okamurou.

Kritika i od britského velvyslance

Hnutí ANO se již dříve od konference distancovalo. „Takový koncept konference není v pořádku,“ řekla serveru mluvčí ANO Lucie Kubovičová. Předseda poslaneckého klubu hnutí Jaroslav Faltýnek sice akci schválil, ale v tu dobu podle mluvčí o účasti Robinsona nevěděl.

Pozvání Tommyho Robinsona se nelíbilo ani britskému velvyslanci v Česku Nicku Archerovi. „Není správné, aby sněmovna a ANO dávaly prostor tomuto muži,“ uvedl na twitteru.

Německý poslanec AfD Bystroň si během služební cesty zastřílel s rasisty. Zeman ho nedávno přijal na Hradě

Číst článek

Na konferenci měl kromě Robinsona vystoupit také poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna, který se stýká s kontroverzním ruským nacionalistickým spolkem Noční vlci, nebo německý poslanec za protiimigrantskou stranu AfD Petr Bystroň.

Nezávislá senátorka Chalánková nejprve uvedla, že se konference zúčastní. Později však oznámila, že na akci nakonec nevystoupí. Zda ale její rozhodnutí souviselo s příjezdem Robinsona, nesdělila.

Původně měl podle programu vystoupit na konferenci i lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. Také on ale později na twitteru oznámil, že se akce nezúčastní. 

Kdo je Tommy Robinson?

Robinson, vlastním jménem Stephen Christopher Yaxley-Lennon, dříve šéfoval krajně pravicové Anglické obranné lize. Tato organizace, vzniklá kolem fotbalových hooligans a napojená na neonacisty, se zaměřuje na protiislámské demonstrace.

Byl také členem krajně pravicových stran BNP a BFP a podílel se na založení britské protiislámské organizace Pegida UK. V současnosti je poradcem šéfa protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP).

Předseda britské sněmovny John Bercow loni nazval Robinsona „odporným, odpuzujícím a odpudivým individuem“, napsal na twitteru londýnský zpravodaj České televize Bohumil Vostal. A podle expředsedy strany UKIP Nigela Farage navádí Robinson k „násilnickému chování“.

Britský aktivista byl v minulosti opakovaně odsouzen za napadení a podvody a také za vyhrožování nebo držení padělaných dokladů.

Naposledy byl odsouzen za pohrdání soudem. Podle obžaloby porušil Robinson, který se sám označuje za novináře, úřední embargo na zveřejňování informací ze soudu týkajícího se hromadného znásilnění. Robinson zveřejnil videozáznam z jednání, ačkoli média nesměla s ohledem na oběti o průběhu procesu informovat. Odvolací soud loni rozsudek nad Robinsonem zrušil, nařídil nové líčení a aktivistu propustil na kauci.

ako, ada, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme