TOP 09 čeká po volbách sebereflexe. Program ani vedení měnit ale nebude

Jen dvě šance na senátorská křesla a místa v devíti ze třinácti krajských zastupitelstev. Takový je výsledek volek do krajů a Senátu pro TOP 09 a Starosty. Ve volebním štábu strany vládly rozpaky, vedení TOP 09 ale tak úplně nespokojené není.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senátní a krajské volby 2012, klub TOP 09, Karel Schwarzenberg | Foto: Filip Jandourek

„Přiznávám, že veliké oslavy nebudeme pořádat. Nicméně do jisté míry jsem očekával, že to obdobně dopadne, protože samozřejmě naše politika nebyla populární, úsporná opatření nikdo nemá rád,“ konstatoval předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg poté, co už bylo jasné, že jeho strana ve volbách do krajů a Senátu nezabodovala.

První místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek výsledek voleb do krajů vnímá poměrně optimisticky:

Přehrát

00:00 / 00:00

TOP 09 mluví o povolební sebereflexi. Podrobnosti od reportérky Radiožurnálu Věry Masopustové

„Toto je to ten poslední krok, po kterém otcové zakladatelé mohou klidně umřít. Protože, aby strana byla dlouhodobě funkční na politické scéně a trvale tam zastupovala ideály, které nabízí svým voličům, tak musí být zastoupena na všech úrovních správy. Na komunální, regionální i celostátní.“

I když TOP 09 do krajů kandidovala poprvé a naplněné mandáty v deseti krajích pokládá vedení strany za úspěch, ne všichni její členové tento názor sdílí. Hodně rozčarovaný byl například šéf pražské TOP 09, poslanec František Laudát.

„Nesdílím optimismus našeho předsedy, že jsme se někam dostali. Protože to, že ve třech krajích nejsme vůbec a navíc to, že v Praze nemáme ani jednoho kandidáta do druhého kola voleb do Senátu, považuji za velkou prohru,“ uvedl.

Volby vynesly do krajů nejvíc komunistů v historii ČR. Ostatní bilancují ztráty

Číst článek

Stranu, jak potvrdila místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová, čeká nyní sebereflexe.

„Protože byť je výsledek vlastně dobrý, protože jsme začínali na nula mandátech a dneska je jich poměrně hodně, je to velká výzva i do budoucna. Protože se ukazuje, že máme velmi dobré volební výsledky v městech a regionech, kde máme šikovné komunální politiky. A tam, kde je naše zastoupení na komunální úrovni slabé, máme i slabé výsledky v krajských volbách. Takže směrem k přípravě komunálních voleb naprosto bezpochyby,“ přiblížila.

TOP 09 sice mluví o povolební sebereflexi, ale ani vedení ani zásadní cíl strany, tedy úsporný rozpočet, měnit nebude.

Ve štábu ODS nejprve nevěřili, pak se smiřovali s realitou

Číst článek

Věra Pfeifferová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme