TOP 09 chce do koaliční smlouvy prosadit připojení Česka k fiskálnímu paktu EU

Strana TOP 09 chce do nové koaliční smlouvy prosadit, aby Česká republika už letos přistoupila k fiskálnímu paktu Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

TK po jednání poslaneckého klubu TOP 09, Miroslav Kalousek a Petr Gazdík (vlevo) | Foto: Filip Jandourek

Podle místopředsedkyně strany Heleny Langšádlové je to podmínka, bez které TOP 09 nepodepíše novou koaliční smlouvu s ODS a LIDEM, která se právě připravuje.

„V souvislosti s tím jsme projednávali i mandát pro naše zástupce pro vyjednávání mezi koaličními partnery a požadujeme, aby přijetí fiskálního paktu bylo ještě v letošním roce. To je naše podmínka,“ řekla Langšádlová.

Předsednictvo strany si myslí, že vládní návrh finanční ústavy je ještě přísnější než evropská dohoda, proto by pro Česko nemělo být přistoupení problémem.

Fiskální pakt je smlouva o stabilitě, koordinaci a správě v hospodářské a měnové unii. Cílem smlouvy je zajistit stabilitu eurozóny. Platná je od 1. ledna. Státy, které se připojily, mají podle ní zajistit, aby strukturální schodek státního rozpočtu nepřesáhl 0,5 procenta HDP. Země, jejichž dluh převyšuje 60 procent HDP, ho pak musí snižovat minimálně o 5 procent ročně.

Fiskální pakt dlouhodobě odmítá ODS. Nejsilnější vládní strana proto lituje, že TOP 09 s ultimátem přišla. O sporném bodu bude podle místopředsedy ODS a ministra spravedlnosti Pavla Blažka jednat koalice ve čtvrtek.

„Já to beru jako naprosto legitimní požadavek jednoho z koaličních partnerů, času na jednání je ještě dost. Bereme to na vědomí a budeme se v koalici ještě nepochybně bavit, jak s tímto požadavkem, ale i s jinými, naložíme,“ uvedl Blažek.

První místopředseda občanských demokratů a ministr průmyslu Martin Kuba uvedl, že doufá, že nejde ze strany TOP 09 o nějakou záminku, jak po prezidentské volbě vyvolat třenice uvnitř koalice.

Předsedkyni nejmenší vládní strany LIDEM Karolínu Peake požadavek TOP 09 překvapil. Vadí jí, že se podmínky vyjednávání nové smlouvy o společném vládnutí zjevně mění.

„Právě TOP 09 ústy bývalého ministra Drábka říkala, že chce pouze škrtat z bývalé koaliční smlouvy to, na co už není čas nebo peníze. Ale že není prostor pro to přicházet s novými tématy. Pokud ten prostor je, potom by strana LIDEM chtěla v takovém případě do koaliční smlouvy prosadit opatření, která my považujeme za daleko důležitější než fiskální pakt,“ řekla Peake.

Evropský pakt o rozpočtové odpovědnosti je v koalici třesklavým tématem už delší dobu. ODS a TOP 09 se kvůli němu pohádala už loni, když premiér Petr Nečas na summitu v Bruselu odmítl spolu s Velkou Británii smlouvu podepsat.

Lucie Husárová 1, Martina Spěváčková, Michaela Vydrová, Vojtěch Kouřímský, Martin Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme