TOP 09 doufá, že si Schwarzenberg úvahy o rezignaci rozmyslí

Předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík nepředpokládá, že by slovní přestřelka mezi premiérem Nečasem a šéfem diplomacie Schwarzenbergem mohla vést k personálním změnám ve vládě. Karel Schwarzenberg zvažoval odchod z vlády v případě, že premiér Petr Nečas nezmění odmítavý postoj k paktu o rozpočtové zodpovědnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Schwarzenberg na TK 6.12.2011 | Foto: Filip Jandourek

„Ta jeho úvaha ohledně demise je trochu přeceněná. Pan ministr Schwarzenberg je člověk, který celý život bojoval za jednotnou Evropu a za lidská práva. To, co momentálně Česká republika v Evropě předvádí, že je nesrozumitelná, to co jsme předvedli s Lisabonskou smlouvou, nás v Evropě degraduje,“ říká šéf poslanců TOP 09 a Starostové.

„Já chápu, že jemu se velmi těžce svým partnerům, ministrům zahraničí a dalším diplomatům, vysvětluje, proč se tak chováme,“ dodává Gazdík.

Sám ministr exkluzivně Českému rozhlasu během pracovní cesty v Izraeli řekl, že nechce, aby se Česko odmítnutím unijní dohody o rozpočtové odpovědnosti dostalo na okraj evropského společenství.

„Proto jsem se taky hlasitě ozval, poněvadž myslím, že on (premiér Petr Nečas, pozn. red.) si neuvědomuje nebezpečí, ve kterém jsme, že se dostáváme do pozice velice izolované, neboť nikdo našemu postoji nerozumí,“ řekl Schwarzenberg zpravodaji ČRo.

„Pokud ještě mám šanci se ozývat a protestovat, abychom se nevyčlenili z hlavního proudu Evropské unie, abychom nezůstali na okraji, tak to budu dělat. Když už vidím, že to nemá smysl, tak by bylo načase, abych šel,“ uvedl ministr.

Schwarzenberg se dnes vrací z pracovní cesty v Izraeli. Má se sejít s předsednictvem TOP 09, s nímž se poradí o dalším postupu.

Martin Drtina, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme