Lídrem TOP 09 v eurovolbách bude Pospíšil. Strana se zaměří na bezpečnost a životní prostředí

Lídrem TOP 09 pro evropské volby zvolilo v pátek odpoledne vedení strany předsedu a dosavadního europoslance Jiřího Pospíšila. V prohlášení zaslaném ČTK napsal, že s politickými partnery a nezávislými osobnostmi chce vytvořit silnou středopravicovou proevropskou kandidátku. „Budeme hlasem všech, kteří nechtějí zpochybňovat naše členství v EU,“ uvedl.

Praha (Aktualizováno: 23:05 25. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Z druhého místa kandidátky bude obhajovat post europoslance Luděk Niedermayer. Při minulých evropských volbách před pěti lety vedl společnou kandidátku TOP 09 a STAN. Třetí místo na nynější kandidátce TOP 09 zaujme místopředseda strany Marek Ženíšek.

Na společné evropské kandidátce TOP 09 a Starostů by mohlo být deset stran. Ve hře jsou Zelení i LES

Číst článek

Prioritami TOP 09 budou podle Pospíšila bezpečnost v Evropě a ochrana životního prostředí.

„Eliminujeme zbytečnou byrokracii tím, že maximálně využijeme možnosti nových technologií a digitalizace. Zaměříme se na efektivní a transparentní čerpání zdrojů z evropských fondů,“ uvedl.

Do voleb chce TOP 09 jít mimo jiné s hnutím STAN, které bude reprezentovat jako lídr europoslanec Stanislav Polčák. O podobě kandidátky budou strany ještě jednat. STAN se chystá v úterý představit svoje kandidáty.

O záměru sestavit samostatnou kandidátku pro volby do Evropského parlamentu rozhodli už koncem listopadu lidovci. V minulosti se mluvilo o možné volební spolupráci lidovců s TOP 09 a se STAN. Všechny tři subjekty patří v Evropském parlamentu do frakce Evropské lidové strany.

Volby v roce 2014

Ve volbách do Evropského parlamentu, které se uskutečnily v roce 2014, STAN postavil společnou kandidátku s TOP 09. Lídrem kandidátky byl bývalý viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer za TOP 09, dvojkou Pospíšil a na třetím místě tehdejší poslanec za TOP 09/STAN Polčák.

Volby v Česku před pěti lety vyhrálo hnutí ANO těsně před TOP 09. Získaly v Evropském parlamentu po čtyřech mandátech, stejný počet měla ČSSD. Komunisté a KDU-ČSL dostali po třech mandátech, ODS dva, Svobodní a STAN jeden.

Volby do Evropského parlamentu se v ČR budou konat 24. a 25. května 2019. Voliči rozhodou o obsazení 21 místa českých poslanců v EP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme