TOP 09 je pro tvrdší sankce vůči Rusku a kritizuje vyjednané výjimky

Podle opoziční TOP 09 je Evropská unie vůči Rusku v otázce sankcí mírná. Předseda strany a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg říká, že měly být sankce tvrdší a Evropská unie k nim měla přistoupit dřív.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

3. celostátní sněm TOP 09, Karel Schwarzenberg | Foto: Filip Jandourek

Schwarzenberg tvrdí, že se musí agresor zastrašit vždy na začátku. „Okupace už se stala. To není jako v případě Íránu, kde to nebezpečí hrozí, tudíž tam můžeme stupňovat kroky, nýbrž už se stalo, tudíž měly být od začátku nejtvrdší,“ říká.

TOP 09 také kritizuje výjimky v sankcích. Česko podle premiéra Bohuslava Sobotky do dokumentu Evropské unie prosadilo, aby se zákaz vývozu netýkal obráběcích strojů. Dopadem by podle předsedy vlády byly miliardové ztráty českých vývozců.

Unie v novém návrhu sankcí plánuje zejména dál ztížit ruským bankám a podnikům přístup k financím a vyspělým technologiím. Rozšířit se má i seznam Rusů, kteří přijdou o víza a evropské banky jim zmrazí účty.

Karel Schwarzenberg s takovým postupem nesouhlasí. „Zajisté nám budou Němci velice vděční, poněvadž největší exportér obráběcích strojů do Ruské federace je Německo. Já to považuji za nedobrý vývoj. Měli bychom být stoprocentně solidární s Ukrajinou,“ míní předseda TOP 09.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD je naopak se současným přístupem k Rusku spokojený. O zpřísnění protiruských sankcí budou špičky Evropské unie rozhodovat v pondělí. Platit by pak mohly od úterý. Záleží ale na vývoji příměří.

mka, Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme