Kalousek na sněmu TOP 09 uznal porážku. Na předsedu kandiduje zatím jen Pospíšil
Další směřování TOP 09 a volba jejího nového vedení jsou tématy dvoudenního sněmu této strany, který se sešel v sobotu dopoledne v pražském hotelu Don Giovanni. Nového předsedu vyberou delegáti v neděli, v sobotu vyslechli zdravice hostů a zprávu končícího předsedy Miroslava Kalouska.
Na sněm zavítal například předseda ODS Petr Fiala, místopředseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan nebo předseda lidovců Pavel Bělobrádek, tedy strany, s nimiž nedávno TOP 09 utvořila ve sněmovně takzvaný Demokratický blok. Jejich předsedové ujišťovali o budoucí spolupráci, vytkli ovšem TOP 09 uštěpačnost nebo agresivní tón v minulosti.
Neprobudit se na Rudém náměstí
V podkladech pro sněm se Kalousek, který nebude předsednické křeslo obhajovat, v úvodu vrací k výsledkům nedávných sněmovních voleb. „Jsem přesvědčen, že pokud by byla vyslyšena má výzva ke společnému postupu politických sil od středu doprava, výsledek by byl lepší pro všechny tyto subjekty,“ píše Kalousek.
Kulatý stůl Pirátů o sněmovně nevyšel podle plánu. Přijeli pouze Starostové, ODS a TOP 09
Číst článek
Podle něj se málo připomíná, že strana uspěla v senátních volbách. „Naše zastoupení v horní komoře v době, kdy se nahlas hovoří o možnostech obcházení principů parlamentní demokracie, nabývá na významu,“ uvedl.
„Nechceme se s Andrejem a Milošem zasnít, abychom se pak probudili na Rudém náměstí,“ pronesl.
Nové vedení
Zatím jediný kandidát na předsedu strany, který se bude volit v neděli, je europoslanec Jiří Pospíšil. Delegátům dnes řekl, že bude-li zvolen, hodlá pracovat na tom, aby strana v podzimních komunálních volbách postavila kandidátky v co nejvíce městech a obcích. Mohla by přitom využít i nestraníky.
Pospíšil chce v případě zvolení usilovat také o nové členy, kterých má TOP 09 nyní 2603, což je téměř o dva tisíce méně než v letech 2011 a 2012, kdy byly stranické řady tehdy poměrně nového subjektu nejpočetnější. K podporovatelům "topky" se hlásí zhruba 19 000 lidí.
O pět místopředsednických postů se bude ucházet deset kandidátů, vedle Markéty Pekarové Adamové a Františka Ženíška také například senátor Tomáš Czernin a předseda karlovarské organizace Lukáš Otys, jenž se chce stát statutárním místopředsedou.
"Politická situace je dnes horší než před dvěma lety. O to důležitější je naše vzájemná spolupráce. Chci poděkovat @kalousekm. Vždy se ke mně choval korektně a hlavně platilo dané slovo a podaná ruka. To není málo." @P_Fiala na #snemtopky. Děkujeme! pic.twitter.com/nAGPwLpePR
— TOP 09 (@TOP09cz) 25. listopadu 2017
Propad TOP 09
V úvodu promluvila k delegátům například starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09). Řekla mim jiné, že práce pražských komunálních politiků této strany přispěla k tomu, že se TOP 09 vůbec dostala do Sněmovny. Proto doporučila straníkům, aby se soustředili právě na nadcházející komunální volby, které se uskuteční v příštím roce.
„Výsledek sněmovních voleb je pro TOP 09 krutou porážkou, za niž nese odpovědnost hlavně předseda, není ale likvidační," přiznal Kalousek. Odmítl tvrzení, že lidé by TOP 09 volili, kdyby v ní nebyl on. Posteskl si rovněž, že se nepovedla jím navrhovaná společná kandidátka všech středopravých stran.
V podkladech pro sněm se uvádí, že za tři čtvrtletí letošního roku hospodařila strana se ztrátou 16,2 milionu korun. Pro celý letošní rok očekává účetní ztrátu 11 milionů. Ztrátu 18 milionů vykázala i za loňský rok.
Na otevření strany novým členům a mladým lidem naléhal i čestný předseda strany Karel Schwarzenberg. Volební neúspěch vidí sebekriticky. „Z větší části je to naše vlastní vina, že jsme příliš málo během těch posledních let pracovali,“ prohlásil.
"Masaryk měl pravdu, v politice je rozhodující přece jenom ta drobná každodenní práce. Buďme otevření, dělejme víc. Jenom díky naší dobré práci máme šanci, žádný spasitel nebude. Takže s božím požehnáním, jděme do práce," řekl Karel Schwarzenberg na #snemtopky. pic.twitter.com/EsqJywox4G
— TOP 09 (@TOP09cz) 25. listopadu 2017
Zatímco v roce 2013 skončila TOP 09 čtvrtá ve sněmovních volbách s výsledkem 11,99 % hlasů a 26 mandáty, letos skončila osmá s 5,31 % hlasů. Ve Sněmovně má nyní sedm mandátů. Kalousek ale doufá, že i přes tento volební výsledek bude strana po obdržení příspěvku za volební hlasy stále v černých číslech.