‚Mějte se moc fajn.‘ Bývalý předseda TOP 09 Kalousek se vzdal mandátu poslance

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek se vzdal poslaneckého mandátu. V úterý to oznámil ve sněmovně. V prohlášení, které zveřejnil na svém webu, napsal, že důvodem jeho konce je neobvykle brzké vypsání termínu voleb. „V důsledku toho již budou všechny letošní schůze Poslanecké sněmovny probíhat v rámci volební kampaně,“ řekl.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 14:25 19. 1. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Termín nadcházejících voleb do Poslanecké sněmovny, v nichž už nebudu kandidovat, byl vypsán neobvykle brzy, na konci loňského roku. V důsledku toho již budou všechny letošní schůze Poslanecké sněmovny probíhat v rámci volební kampaně. Je tedy zřejmé, že aktivní část mé dvaadvacetileté kariéry poslance se završila právě nyní; pasivní (byť připouštím, že pohodlné) dokončení mandátu mi již nedává smysl,“ napsal na svém webu.

‼️ „Pokládám za racionální a taktické, aby ve sněmovně v diskuzi vystupovali dominantně ti poslanci, kteří se budou účastnit voleb do sněmovny, což já nejsem.“ 🧐Miroslav Kalousek se po 22 letech v politice vzdal poslaneckého mandátu... Následoval potlesk ve stoje

14:13 – 19. 01. 2021

11 261

„Neloučím se, protože neodcházím. Markétě Pekarové Adamové i Tomáši Czerninovi jsem slíbil, že se dál budu účastnit jak porad poslaneckého klubu, tak vrcholných stranických orgánů. Věřím, že jak Vy, tak naši voliči pochopí, že dělám tento krok ve prospěch maximalizace našeho společného volebního zisku. Těším se na další spolupráci,“ dodal Kalousek v dopise, který rozeslal členům TOP 09. Slíbil také, že jakmile to situace dovolí, obnoví i pravidelné setkávání s veřejností pod názvem Pivo s Mirkem.

Dvaadvacet let ve sněmovně

Miroslav Kalousek, který 17. prosince oslavil šedesáté narozeniny, je již více než čtvrt století nepřehlédnutelnou osobností české politické scény. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 byl mimo jiné přes pět let ministrem financí, poslancem je s krátkou přestávkou již od roku 1998. Kromě toho byl také předsedou dvou parlamentních politických stran – KDU-ČSL a TOP 09, kterou spoluzaložil.

Skvělý řečník Kalousek, který neváhá použít i ostřejší výrazy, je znám především jako jeden z vůdčích hlasů opozice. Ostré názorové střety měl ve sněmovně zejména se šéfem hnutí ANO a současným premiérem Andrejem Babišem.

Střety občas přecházejí až v osobní útoky, což nedávno potvrdil i soud. Ten v září, zatím nepravomocně, rozhodl, že Babiš se má Kalouskovi omluvit za svůj výrok, že Kalousek rozkrádal ministerstvo obrany a „zabil lidi cez padáky“. Babiš narážel na Kalouskovo působení ve funkci náměstka ministra obrany, za které bývá politickými oponenty často kritizován.

TOP 09 skomírá, přesto Miroslav Kalousek odchází jako vítěz, myslí si analytička Bastlová

Číst článek

Kalouskovi tehdy byla připisována odpovědnost za několik kontroverzních zakázek, vyšetřování kauz ani stížností na jeho počínání v resortu ale žádná pochybení neprokázalo.

Loni v listopadu se Kalousek dostal do potíží i v souvislosti s epidemickými opatřeními, když ho Radiožurnál přistihl, jak si v restauraci Hlučná samota na Vinohradech dával pivo v době, kdy bylo zakázáno pití alkoholu na veřejnosti. Ačkoli nejdříve pochybení odmítal, následně se omluvil a slíbil přispět částkou 10 000 korun na charitu. Pražský magistrát v prosinci rozhodl o udělení pokuty za porušení vládních nařízení.

Rodák z Tábora Kalousek vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze. Poté až do roku 1990 pracoval v podniku Mitas Praha. V únoru 1990 se stal státním úředníkem, když nastoupil do odborného útvaru místopředsedy vlády, později působil v Úřadu vlády ČSFR jako ředitel odboru poradců místopředsedy vlády. V lednu 1993 byl jmenován ekonomickým náměstkem ministra obrany, ve funkci vydržel pět let.

V roce 1998 byl poprvé zvolen poslancem a byl jím, s krátkou přestávkou v roce 2013, doposud. Ve sněmovně zastupoval KDU-ČSL, jejíž členem se stal již v roce 1984. Později se se stranou, jejíž byl od května 1999 do dubna 2001 místopředsedou a od listopadu 2003 do srpna 2006 předsedou, rozešel.

Na post v čele strany rezignoval poté, co nevyšel mnohými spolustraníky kritizovaný plán na účast KDU-ČSL v menšinové vládě s ČSSD. Kalousek tehdy se souhlasem předsednictva strany vyjednával o nabídce šéfa ČSSD Jiřího Paroubka vytvořit koaliční vládu podporovanou komunisty.

Nová strana TOP 09

Jím vedená KDU-ČSL byla v letech 2002 až 2006 součástí koaličních vlád s ČSSD a Unií svobody-DEU, přičemž Kalousek byl v letech 2002 až 2005 předsedou rozpočtového výboru sněmovny. Do vládní koalice se KDU-ČSL nakonec zapojila i po volbách 2006. Ve druhé vládě Mirka Topolánka, která byla jmenována v lednu 2007 a kterou vytvořily ODS, KDU-ČSL a Strana zelených, byl až do jejího předčasného konce v květnu 2009 ministrem financí.

Plánovaný rozpočet vlády je cesta k rozvratu veřejných financí a překračuje racionalitu, tvrdí Kalousek

Číst článek

V červnu 2009 vystoupil z KDU-ČSL a spolu s Karlem Schwarzenbergem založil novou stranu TOP 09. Stal se jejím prvním místopředsedou, poté byl od listopadu 2015 byl dva roky předsedou TOP 09.

Strana uspěla hned v prvních volbách do sněmovny v roce 2010 a poté se stala součástí vládní koalice vedené Petrem Nečasem (ODS). Kalousek se stal znovu ministrem financí a byl jím až do pádu vlády v červenci 2013.

Po volbách 2013 se stal předsedou poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové. Od října 2017 je předsedou klubu TOP 09. V letech 2006 až 2010 byl také zastupitelem města Bechyně, kde žije.

Kalousek je od února 2012 je rozvedený, má dvě děti.

pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme