TOP 09 navrhuje kompenzace pro poškozené amnestií. Podle opozice je to nesmysl

TOP 09 chce kompenzace pro lidi, které poškodí amnestie. Na jednání koaličních lídrů to navrhl předseda strany Karel Schwarzenberg.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek | Foto: Filip Jandourek

Podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska vyslechli koaliční partneři Schwarzenbergovo vyjádření s pochopením. Zatím se ale nedá tvrdit, že na návrhu panuje shoda.

„Pokud bude prokázáno, že rozhodnutím prezidenta republiky o amnestii byla poškozena některá práva poškozených v příslušném stíhání, měla by vláda najít nějaké kompenzační mechanismy vůči těmto osobám,“ řekl Kalousek, který doufá, že koalice bude schopná se na tom dohodnout.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možnostech a oprávněnosti odškodnění pro oběti trestných činů, které podléhají amnestii, diskutovali ve večerních Ozvěnách dne poslanec za TOP 09, Starosty a Nezávislé Stanislav Polčák a místopředseda ČSSD a sněmovny Lubomír Zaorálek

Podle poslance za TOP 09, Starosty a Nezávislé Stanislava Polčáka by měl stát reagovat na vzniklou situaci. Firmy, které byly poškozeny nyní amnestovaným trestným činem, byly postaveny do role, kdy se nemohou právní cestou domoci svých nároků v kauzách, které budou zastaveny v důsledku prezidentské amnestie.

„Stát by měl jít na pomoci. Netvrdím, že má sám přímo nahradit tu škodu,“ řekl Stanislav Polčák. Jako konkrétní kompenzaci vidí, že by stát zbavil oběti povinnosti platit soudní poplatky, jejichž příjemcem je stát. Další možností by bylo poskytnutí bezplatné právní pomoci.

Pokud by to byl podle Stanislava Polčáka stát, kdo by nahrazoval přímo vzniklou škodu, zvýhodnil by pachatele a zatížil nevinné daňové poplatníky.

K návrhu TOP 09, že by stát kompenzoval škody vzniklé amnestií, je skeptická i ODS. Podle Marka Bendy, předsedy poslaneckého klubu ODS, by návrh TOP 09 způsobil, že někteří lidé by naopak byli zvýhodněni.

„Poškození mnohdy na své majetky nedosáhnou, není od koho brát. Respektive prostě ten pachatel trestného činu uhradí jenom nějaké zlomky toho, co dluží. Je samozřejmě možné a bylo by asi účelné vyvinout maximální snahu pomoci poškozeným, kteří se dostávají do nějaké horší situace tím, že trestní řízení bylo ukončeno,”navrhl Marek Benda ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Prezident exkluzivně: Amnestie měla být podnětem ke změně systému

Číst článek

Místopředseda ČSSD a sněmovny Lubomír Zaorálek pak možnost pomoc státu poškozeným, kdy by podvodníkům zůstaly ukradené nemalé částky, které by za ně zaplatili daňový poplatníci, vnímá jako absolutně absurdní.

Zaorálek také upozornil, že pokud byla zastavena trestní řízení, v civilních se poškození návratu ukradených částek nedomůžou. Proto je podle něj řešení jako bezplatná podpora civilních řízení nesmyslné.

„Je to právně nesmysl. A je to morálně nesmysl. Přece není možné, abychom se na ty miliardáře dneska my všichni skládali. Mně to připadá nehorázné vůbec něco takového navrhovat,“ rozohnil se Lubomír Zaorálek a dodal, že opozice bude hledat řešení v ústavní stížnosti.

„Připadá mně, že tedy bylo porušeno právo občanů na spravedlivý proces,“ zdůvodnil tento krok Lubomír Zaorálek.

Protesty proti amnestii pokračují. Obrazy Klause mizí z dalších úřadů a škol

Číst článek

Amnestií, kterou vyhlásil na Nový rok prezident Václav Klaus a která je široce kritizována, se bude ve středu zabývat také vláda.

V exkluzivním rozhovoru pro Český rozhlas dnes prezident řekl, že záměr jeho amnestie nebyl veřejností pochopen, protože jeho kritici využili médií ke zmatení občanů. Apeloval proto lidi, aby si amnestii přečetli a zamysleli se nad krokem, který se rozhodl podniknout. Sám prezident ji chápe jako druhou šanci pro lidi, jejichž soudní proces se vleče nepřiměřeně dlouho, a také jako motivaci ke změně soudnictví v České republice.

Mezitím se proti amnestie vzdouvá další vlna odporu. K iniciativě, která doporučuje sundat fotografie Václava Klause z úřadů se prý připojilo už na 600 obcí.

Věra Pfeifferová, Veronika Sedláčková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme