TOP 09 odmítá nést odpovědnost za důsledky Klausovy amnestie

Vládní TOP 09 odmítá nést odpovědnost za důsledky amnestie, kterou v novoročním projevu vyhlásil prezident Václav Klaus. Rozsah amnestie pokládá předsednictvo TOP 09 za nešťastný. Radiožurnálu to potvrdil šéf poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Gazdík | Foto: Filip Jandourek

„Naši ministři nebyli informováni o tom, že se chystá amnestie. A už vůbec ne, že se chystá v takovém rozsahu, v jakém byla vyhlášena. Osobně se domnívám, že amnestie byla šita na míru a nahrává skutečným zločincům. Ne že osvobozuje lidi, kteří spáchali bagatelní trestný čin,“ říká Gazdík.

„Je to skutečně věcí rozhodnutí pana prezidenta s kontrasignací premiéra a ministra spravedlnosti. Je to také jejich odpovědností za důsledky. Když se díváme, na jak závažné hospodářské a korupční kauzy se amnestie vztahuje, tak člověka napadá, jestli celá amnestie nebyla tak trochu ušita na míru některým skupinám,“ míní šéf poslanců TOP 09 a Starostů.

Prezident například promíjí nevykonané nepodmíněné tresty odnětí svobody, které byly uloženy do konce loňského roku a nepřevyšují jeden rok v cele. Amnestie se vztahuje i na zbytky těchto trestů.

Hlava státu dále promíjí nevykonané nepodmíněné tresty odnětí svobody nebo jejich zbytky lidem, kterým letos bude 75 let a délka jejich trestu nepřesáhla deset let. Musí být také zastaveno pravomocně neskončené trestní stíhání, od jehož zahájení k 1. lednu uplynulo více než osm let.

Prezident Václav Klaus vyhlásil částečnou amnestii na Nový rok při příležitosti 20. výročí vzniku České republiky. K tomuto kroku přistoupil poprvé za svá dvě prezidentská období. Celkem se má propouštění podle odhadu ministerstva spravedlnosti týkat téměř 7500 vězňů.

Věra Pfeifferová, pir, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme