TOP 09, ODS a ČSSD budou jednat o možné koalici v Praze

Strany dnes zahájí jednání o možné koalici, která by vedla hlavní město. I když TOP 09 v Praze přesvědčivě zvítězila, když získala 26 mandátů, většinu v 63 členném pražském zastupitelstvu nemá. ODS bude mít 20 křesel a ČSSD 14. Vyjednávací tým TOP 09 vedený Zdeňkem Tůmou se proto sejde nejdříve se zástupci ODS a pak i ČSSD, aby si vyjasnili podmínky případné koalice.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Magistrát hlavního města Praha

Magistrát hlavního města Praha | Foto: Tomáš Adamec

„Budeme jednat se sociálními demokraty, stejně jako budeme jednat s ODS a uvidíme jaké budou jejich představy a my jim sdělíme ty naše. Od toho se pak odvine další jednání. Jsou tady hlavní tři politické strany a myslím si, že mezi těmi bude hlavní jednání. A ten kdo zůstane mimo, ať to bude kterýkoliv z nás tří, tak bude tou hlavní opoziční silou,“ řekl Radiožurnálu Zdeněk Tůma.

Jako vítězná strana chce TOP 09 post primátora a kontrolu nad městskými penězi, dopravou a územním plánem. Své podmínky pro případný vstup do koalice s TOP 09 nebo ČSSD má i ODS, která bude mít 20 zastupitelů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zdeněk Tůma na Radiožurnálu potvrdil, že TOP09 bude jednat s ODS i ČSSD.

„Obecně platí to, že se ze svých programových věcí budeme snažit ustoupit co nejméně. Vzájemný průnik je poměrně velký a jistě lze říct, že v základních věcech týkajících se ekonomiky, hospodaření Prahy, jsme ve shodě. Čili jestli budeme diskutovat více o tom, zda se má Praha více věnovat turistickému ruchu nebo něčemu jinému, to asi nejsou věci, které by měly to jednání zaseknout,“ řekl kandidát ODS na primátora Prahy Bohuslav Svoboda a dodal:

„Vyjednávací tým bude pouze dvojčlenný, budu to já a předseda pražské ODS Boris Šťastný."

Na výsledek schůzky bude podle svých slov netrpělivě čekat i předseda ODS a premiér Petr Nečas, do jednání ale zasahovat nebude: „Musíme dostat první informace o jednání, o tom zda a vůbec jakým způsobem proběhla. S tím, že tady samozřejmě platí princip, že my respektujeme vysokou míru autonomie našich místních oblastních sdružení při vyjednávání o radničních koalicích.“

Zmizí staré tváře?

Podle TOP 09 by se v případě koalice s ODS neměl v městské radě objevit nikdo, kdo je spojován s politikou magistrátu v uplynulém volebním období. Personální změny by měly zasáhnout i samotný úřad pražského magistrátu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vyjednávání o případné budoucí koalici na pražském magistrátu mluvili na Rádiu Česko Zdeněk Tůma a Bohuslav Svoboda

„Předpokládám nové vedení, nové tváře ve vedení Prahy. Uvidíme, do jaké míry nám bude ODS ochotna vyjít vstříc. Obdobné požadavky ale budeme mít i k ČSSD,“ vyjádřil se Tůma.

„Podmínka, že se pražská ODS a její představitelé na magistrátu musí změnit, bylo to, s čímž ODS do voleb šla. Je to součást vývoje, který byl nastartován na jaře na velkém sněmu ODS. Signál k tomu daly také parlamentní volby. Tato podmínka tedy není ničím, co by nás z jednání vylučovalo. Vnitřní stanovisko strany je takové, že se v ODS musejí objevit nové tváře,“ uvedl Bohuslav Svoboda, který se nicméně odmítl vyjadřovat ke konkrétním jménům.

ČSSD chce jednat se všemi

TOP 09 se také sejde se zástupci pražské sociální demokracie. Ta získala 14 mandátů a trvá, jak řekl její pražský lídr Jiří Dienstbier mladší, na důstojném programovém kompromisu a transparentnosti. ČSSD podle něj chce jednat se všemi stranami:

„Protože nejde jen o to, jak se ustaví pražská rada, kdo vytvoří koalici. Je potřeba se bavit také o kontrolních mechanismech, jak by měly fungovat, zejména obsazení kontrolního a finančního výboru, které mají kontrolní pravomoci v pražském zastupitelstvu. Takže témat k jednání je mnohem víc a my chceme jednat doopravdy se všemi subjekty na radnici."

Dienstbier se nicméně vyjádřil v tom smyslu, že má TOP 09 našlápnuto k tomu, aby se zdiskreditovala s 'kmotrovskou ODS'.

„ČSSD neměla sice vedení města v posledních čtyřech letech na bedrech, naprosto ale rezignovala na funkce opozice. Sice nenese takový díl odpovědnosti, jako ODS, velmi podobné argumenty, které se proti ODS používají, by se daly použít i proti ČSSD,“ reagoval Tůma.

Tři mandáty získali na pražské radnici také komunisté. S těmi ale pravicové strany jednat nechtějí.

Jaroslav Skalický, Tomáš Pavlíček, Věra Pfeifferová, Katarína Brezovská, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme