TOP 09, ODS a Úsvit chtějí vyslovit nedůvěru vládě. Kvůli biopalivům

Opoziční TOP 09, ODS a Úsvit chtějí vyslovit nedůvěru vládě. Navrhnou proto svolat mimořádnou schůzi sněmovny. I když na svržení Sobotkova kabinetu nemají potřebnou většinu 101 hlasů, chtějí vyvolat debatu o střetu zájmů, ve kterém je podle nich vicepremiér Andrej Babiš z hnutí ANO. Trojice stran tak reaguje na včerejší hlasování o podpoře biopaliv.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kongres ODS v Olomouci, Petr Fiala | Foto: Filip Jandourek

„Ve vší úctě, kolegové, vy si vážně myslíte, že vám projde úplně všechno? Že můžete zveřejnit, že stojíte celou svojí politickou vahou za pozměňujícím návrhem poslance Raise, že chcete ukončit daňovou podporu biopaliv, a pak naprosto cynicky udělat pravý opak?“ reagoval emotivně šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek poté, co pro návrh vlastního kolegy na zrušení další podpory biopaliv hlasovali jen tři ze 47 poslanců hnutí ANO.

Přehrát

00:00 / 00:00

Opoziční TOP 09, ODS a Úsvit vyvolají hlasování o nedůvěře vládě. Vyjádření stran zjišťovala Věra Masopustová

A právě to vedlo TOP 09, ODS a hnutí Úsvit k vyvolání hlasování o nedůvěře vládě.

„Sociální demokracie realizuje svůj socialistický program, jedno opatření za druhým je realizace socialistických myšlenek a umožňuje Andreji Babišovi realizovat svoje ekonomické zájmy. Právě včerejšek byl toho příkladem,“ vysvětlil postoj opozičních stran šéf ODS Petr Fiala.

Na jejich krok okamžitě reagoval premiér Bohuslav Sobotka.

„Já si především myslím, že jak pan Kalousek, tak pan Fiala nepochybně umí počítat do 101. Opozice dnes nemá hlasy na to, aby mohla vyjádřit vládě nedůvěru v Poslanecké sněmovně. Bude to tedy spíše plané gesto, nicméně já se na debatu s opozicí těším. Myslím si, že se vláda nemá za co stydět,“ říká premiér.

Babiš: Je to sprostá lež

Na obvinění ze střetu zájmů ihned reagoval ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš:

Přehrát

00:00 / 00:00

Opoziční TOP 09, ODS a Úsvit chtějí svrhnout vládu. O tématu mluví komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček

„Já jsem se těchto diskusí nezúčastňoval, vyjadřoval jsem se za sebe. Když tu opakovaně lže, že mám pět miliard. Já nemám pět miliard, jako výrobce nemám ani korunu. Kalousek lže, opakuje to stokrát. Je to sprostá lež.“

Stejný názor jako premiér mají i lidovci. „Počet hlasů je jednoznačný. Nevím, z čeho vycházejí, že by dosáhli nějakého úspěchu. Je to jen mediální téma,“ říká poslanec KDU-ČSL Jaroslav Klaška.

Návrh na vyslovení nedůvěry vládě může podat písemně nejméně 50 poslanců. K projednání takového návrhu svolá předseda sněmovny neprodleně schůzi. Hlasuje se podle jmen. K přijetí usnesení, kterým se vyslovuje vládě nedůvěra, je třeba souhlasu nadpoloviční většiny všech poslanců, tedy 101. Vláda, která má ve sněmovně 111 křesel, by měla hlasování o nedůvěře bez problémů přestát.

Komunisté se k celé věci vyjádří až v pátek.

„Komunisté by se teoreticky připojit mohli, ale spíš si myslím, že to neudělají a zdrží se hlasování, což v takových situacích dělávají,“ říká komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček.

Ještě dnes o jejich postoji při hlasování o nedůvěře bude jednat jejich poslanecký klub i stínová vláda KSČM.

I kdyby se nakonec rozhodli své opoziční kolegy podpořit, ke svržení Sobotkova kabinetu to nepomůže. Dohromady má celá opozice bez nezařazených poslanců 85 hlasů.

Předseda sněmovny Jan Hamáček z ČSSD už oznámil, že mimořádnou schůzi svolá na úterý 26. května, pokud příslušnou žádost obdrží v pátek.

Helena Šulcová, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme