Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Liberálové, nebo konzervativci?
TOP 09 čerpá z obou směrů, jako její zakladatel Schwarzenberg

Praha | Jakub Grim |

Čtěte celý článek

Je voličsky stabilizovaná, je ve všech patrech české politiky včetně vlády, přesto to v TOP 09 na bujaré oslavy není. Na sněmu strana částečně obměnila vedení, a ač se Markéta Pekarová Adamová musí vypořádávat se svými předchůdci v předsednické funkci, pod jejím vedením se TOP 09 posouvá liberálnějším směrem. Konzervativci ve straně dál zůstávají a na rozdíl od jiných stran spolu obě křídla veřejně neválčí.

Server iROZHLAS.cz po ANO, ODS, STAN, KDU-ČSL a SPD oslovil české a evropské poslance, senátory, členy vedení i radní krajských měst a krajů z TOP 09. Politici v anketě pro Stranický kompas iROZHLAS.cz odpovídali, jak by ideologicky definovali sebe i TOP 09, zda sledují posun strany nebo kdo je podle nich pro TOP 09 nejpřirozenější politický partner.

Schwarzenbergův odkaz je součástí identity TOP 09, říká předsedkyně strany Pekarová Adamová

Číst článek

„Proč byste dnes volili TOP 09? Jejich nejpravděpodobnější volič je ten, kdo z různých důvodů nemůže volit ODS, protože mu tam někdo nebo něco vadí. Ale to je dlouhodobě málo,“ říká o situaci strany politolog z Masarykovy univerzity Vít Hloušek.

„V podstatě bych ji definoval hlavně jako proevropštější ODS,“ přizvukuje mu v hodnocení TOP 09 politolog z Metropolitní univerzity Petr Just.

Navzdory tomu je TOP 09 voličsky stabilizovaná. Už sice dávno nedosahuje na dvouciferné preference a zisk 16,7 procenta hlasů z jejích prvních sněmovních voleb v roce 2010 je v nedohlednu, od těsného proklouznutí do Sněmovny v roce 2017 ale TOP 09 dlouhodobě osciluje kolem pětiprocentní hranice. Je ovšem velmi pravděpodobné, že i v příštích sněmovních volbách půjde v koalici Spolu s ODS a lidovci.

Podle politologa Hlouška straně škodí, že ve vládě není příliš vidět. „Nepadají z ní nějaké zajímavé programové nápady a nedokázala se příliš vyprofilovat v rámci debat o úsporných balíčcích. Topka je prostě neviditelná,“ popsal.

Vychází to z faktu, že má jen dva členy vlády a předsedkyně Markéta Pekarová Adamová dala přednost postu předsedkyně Poslanecké sněmovny. Podle nedávného měření CVVM je však političkou, jíž česká společnost nejvíce nedůvěřuje. Věří jí pouze 12 procent oslovených, zatímco 77 ne.

Vlastimil Válek, který je za TOP 09 vicepremiérem a ministrem zdravotnictví, má o něco lepší čísla, přestože se potýká s nedostatkem léků nebo nespokojenými lékaři kvůli platům i přesčasům.

A ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová v číslech vyniká především tím, že ji většina lidí nezná.

Jak si u veřejnosti vedou představitelé TOP 09? | Zdroj: CVVM
Jak si u veřejnosti vedou představitelé TOP 09? | Zdroj: CVVM

Konzervativci i liberálové

TOP 09 vznikla v létě 2009 jako proevropská, pravicová a liberálně-konzervativní strana, ostatně podstatná část z ní se odštěpila od KDU-ČSL. A byť ji i ve velkém volili liberálové, pod vedením otců zakladatelů Karla Schwarzenberga a Miroslava Kalouska převažoval spíše konzervatismus.

Během čtrnácti let své existence se však přirozeně proměnila, čehož si byl před svou smrtí vědom i Schwarzenberg, jak popsal pro iROZHLAS.cz v odpovědi zaslané již na konci léta.

„Celkový vývoj TOP 09 posledních let naznačuje jistý posun od konzervativního k liberálnímu směru. Jsme liberálnější, než jsme byli.“

Karel Schwarzenberg (bývalý čestný předseda TOP 09)

Hlavně v posledních čtyřech letech, kdy stranu vede Markéta Pekarová Adamová, se TOP 09 postupně posunula spíše k hodnotovému liberalismu a začala hodně zdůrazňovat i různá zelená témata, ekonomicky se dál deklaruje jako pravicová či středopravicová.

Karel Schwarzenberg | Foto: Michal Růžička | Zdroj: MAFRA / Profimedia
Karel Schwarzenberg | Foto: Michal Růžička | Zdroj: MAFRA / Profimedia

„Je logické, že se v rámci vnitrostranické debaty postupně měnila některá diskutovaná témata i názory. Nejdůležitější je pro mě však to, co zůstalo neměnné: že je TOP 09 středopravicovou stranou s důrazem na členství ČR v EU i NATO, podporuje principy svobodného trhu a záleží jí na dalších generacích i životním prostředí,“ říká předsedkyně, která je v TOP 09 od jejího založení.

Na víkendovém sněmu opět pohodlně a bez protikandidáta obhájila svou funkci a partaj provede v příštím roce evropskými, krajskými a senátními volbami a za dva roky i dalšími sněmovními.

„Ve straně má silnou pozici, což potvrdila i tím, že pomohla protlačit pokračování koalice Spolu i do eurovoleb. Ve straně sice má i kritiky, ti ale nejsou příliš slyšet a neshromáždili se kolem nějakého hlavního oponenta,“ říkal v den sněmu Aleš Michal z Institutu politologických studií FSV UK.

Celostátní sněm TOP 09, Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Marian Jurečka | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz
Celostátní sněm TOP 09, Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Marian Jurečka | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

‚Studená válka‘

Na sněmu došlo kromě potvrzení Pekarové Adamové i ke hladkému zvolení Válka prvním místopředsedou i dalších tří řadových místopředsedů.

Potíž nastala u poslední místopředsednické pozice, když nezískal dostatek hlasů velký spojenec předsedkyně a šéf poslaneckého klubu strany Jan Jakob ani bývalý šéf partaje Jiří Pospíšil, který dnes vede vlivnou pražskou organizaci TOP 09. Pat rozlouskla až poslankyně Martina Ochodnická, která byla ke kandidatuře přemluvena a pohodlně post získala.

Právě Pospíšil vede uvnitř strany s Pekarovou Adamovou jakousi „studenou válku“. Partajní šéfka ho po vypuknutí kauzy Dozimetr vyzvala k tomu, aby už nekandidoval.

Politik se s mafiány scházet nemá, volá Scheinherr po rezignaci Pospíšila. ‚Není ani podezřelý,‘ namítá Zuna

Číst článek

Pospíšil na ni ale nedbal a v loňských komunálních volbách byl z druhého místa kandidátky Spolu zvolen do zastupitelstva a stal se náměstkem primátora pro kulturu. Do toho je i europoslancem, a i když původně říkal, že obhajovat evropský mandát nemíní, rozmyslel si to a chce opět na kandidátku.

„Na jeho místě bych se chovala jinak. Má důvěru své pražské organizace, která ručí za to, že se u něj nic dalšího neobjeví,“ řekla o něm Pekarová Adamová.

Kromě Pospíšila čelí šéfka TOP 09 i občasným atakům jiného svého předchůdce v čele strany. Miroslav Kalousek otevřeně kritizuje vládu za nedostatečná úsporná opatření a během sněmu se opřel i do Pekarové Adamové. Doufá, že „vládní propaganda“ přestane lidi obelhávat.

Celostátní sněm TOP 09, Miroslav Kalousek gratuluje ke zvolení předsedkyní strany Markétě Pekarové Adamové | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz
Celostátní sněm TOP 09, Miroslav Kalousek gratuluje ke zvolení předsedkyní strany Markétě Pekarové Adamové | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Dvě křídla

Že TOP 09 i nadále tvoří liberálové i konzervativci, lze vidět i ve složení nejužšího vedení. Do spíše liberálního křídla jistě patří předsedkyně Pekarová Adamová, noví místopředsedové Matěj Ondřej Havel a Martina Ochodnická nebo europoslanec Luděk Niedermayer.

„Osobně patřím k lidem, kteří zastávají liberální myšlenky.“

Markéta Pekarová Adamová (předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09)

„TOPka je konzervativní pravice, já patřím k jejímu liberálnímu křídlu.“

Matěj Ondřej Havel (místopředseda TOP 09, poslanec)

„Osobně patřím k lidem, kteří zastávají spíše liberální myšlenky.“

Luděk Niedermayer (europoslanec TOP 09)

Zatímco zástupci konzervativnější frakce jsou třeba vicepremiér, ministr zdravotnictví a nově první místopředseda strany Vlastimil Válek nebo místopředseda Senátu Tomáš Czernin. I jeho tři senátní kolegové Tomáš Třetina nebo Herbert Pavera se vykreslují jako konzervativci.

„Osobně se považuji za člověka, který zastává i vzhledem ke své rodinné historii spíše hodnoty konzervativní.“

Tomáš Czernin (místopředseda Senátu a TOP 09)

„Jsem člověk z malého města a konzervativní přístup k politice je mi vlastní. Radši dvakrát měř, než řízneš.“

Tomáš Třetina (senátor TOP 09)

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová se také hlásí spíš ke konzervativnějším názorům, například Istanbulskou smlouvu o potírání násilí na ženách ale podporuje. „Asi jsem málo konzervativní pro konzervativce a málo liberální pro liberály,“ odpověděla.

„Sama jsem v některých hodnotových otázkách spíše konzervativnější, pro upřesnění však musím uvést, že například zcela podporuji Istanbulskou smlouvu. Asi jsem málo konzervativní pro konzervativce a málo liberální pro liberály.“

Helena Langšádlová (ministryně pro vědu, výzkum a inovace z TOP 09)

Bývalý čestný předseda a zakladatel TOP 09 Karel Schwarzenberg v odpovědi pro iROZHLAS.cz uvedl, že se nerad nechává strkat do škatulky. „V něčem jsem pravicový, v něčem levicový, v něčem konzervativní, v něčem liberální. Ani sám sebe bych někam nezařadil.“

„Jak již je řečeno, dneska jsme hodnotově konzervativní, ale jinak dosti liberální strana. Můj osobní postoj – já se nerad nechám strkat do škatulky, v něčem jsem pravicový, v něčem levicový, v něčem konzervativní, v něčem liberální. Ani sám sebe bych někam nezařadil.“

Karel Schwarzenberg

Že dnes loví TOP 09 spíše v liberálnější části spektra, dává z hlediska politické strategie smysl. Jako součást spíše konzervativnější koalice Spolu si tak TOP 09 hledá prostor, jak se odlišit. Zároveň je dnes s posunem největší tuzemské politické síly hnutí ANO do konzervativnějších vod volněji v jiných částech spektra.

Přes možný posun se ale většina politiků TOP 09 shoduje na tom, že základní principy, hodnoty či ideje strany zůstávají.

Pekarová Adamová obhájila post šéfky TOP 09, neměla protikandidáta. Prvním místopředsedou je Válek

Číst článek

„Někteří politici TOP 09 třeba i zdůrazní, že jsou proevropskými konzervativci, ale celá strana působí navenek jako spíš městsko-liberální strana, která je sice pravicová, ale je ochotná spoustu lehce progresivistických či liberálnějších témat také prosazovat. A ti opravdoví konzervativci moc navenek vidět nejsou,“ doplnil k tomu politolog Hloušek.

Částečná změna se projevuje u hodnotových témat, která v tomto volebním období pronikla do Sněmovny. Když došlo v červnu po letech k hlasování o tzv. manželství pro všechny, nikdo ze čtrnáctičlenného klubu TOP 09 nehlasoval pro zamítnutí a pomohli tak zákonu projít do druhého čtení.

Ve stejný den se hlasovalo také o protichůdném návrhu, který by do Ústavy vepsal, že manželství je svazkem pouze muže a ženy. Ten také prošel do druhého čtení. V minulosti byli mezi jeho předkladateli Válek, Langšádlová i Kalousek.

Dnes je přitom TOP 09 i díky důrazu předsedkyně Pekarové Adamové jedním z nejhlasitějších zastánců rovných práv. Skutečný poměr podporovatelů manželství pro všechny by v poslaneckém klubu měl být podle informací iROZHLAS.cz nyní 10:4. Jedním z těch, kdo oproti minulosti otočil, je šéf poslaneckého klubu Jan Jakob. „Dlouhá léta jsem byl proti manželství stejnopohlavních párů. Dnes to vidím jinak,“ uvedl na sociálních sítích.

Vládní spojenci

Web iROZHLAS.cz se i politiků TOP 09 ptal na to, kdo je pro ně nejpřirozenějším politickým partnerem. Podobně jako u ODS a KDU-ČSL převažovaly v odpovědích právě strany koalice Spolu, případně i další vládní strany STAN a Piráti.

„Strany koalice SPOLU jsou vzájemně nejpřirozenější partneři. Dokazujeme to dlouhodobě nejen na úrovni parlamentní, ale také na úrovni komunální nebo krajské, kde se nám daří nejen ve volbách, ale především ve společném hledání řešení.“

Markéta Pekarová Adamová (předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09)

„Nejbližšími partnery jsou strany koalice SPOLU. Uvedu konkrétní příklad ze senátního klubu, který tvoří TOP 09 spolu s ODS. Navzdory tomu, že na této půdě probíhá intenzivní a přímočará diskuze, dokážeme obvykle dospět ke společnému řešení.“

Tomáš Czernin (místopředseda Senátu a TOP 09)

Matěj Ondřej Havel k vládním kolegům ze STAN a ODS přidal i neparlamentní Liberálně ekologickou stranu, která často kandidovala spolu s TOP 09.

Luděk Niedermayer zase zdůraznil, že jemu nejbližší jsou strany kolem politického středu. Konkrétně STAN, Piráti i některé neparlamentní strany.

„Středopravé a pravicové strany: STAN, LES, ODS.“

Matěj Ondřej Havel (místopředseda TOP 09 a poslanec)

„Myslím, že kterákoliv nepopulistická strana pohybující se blízko politickému středu, která sdílí hodnoty a přístup k řešení zásadních politických a ekonomických problémů, může být pro TOPku partnerem. Samozřejmě za předpokladu, že vznikne vzájemně přijatelná shoda na programu. Osobně, z hlediska jednotlivých programových bodů, vidím nejvíce styčných bodů se STAN a Piráty. A podle toho, co čtu, možná i některými neparlamentními stranami.“

Luděk Niedermayer (europoslanec TOP 09)
1. místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek a šéfka strany Markéta Pekarová Adamová | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz
1. místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek a šéfka strany Markéta Pekarová Adamová | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Politici TOP 09 odpovídali na následující otázky:

  1. Za tu dobu, co jste v TOP 09, vnímáte nějaký ideologický posun strany?
  2. Jak byste definoval/a TOP 09 na základním politickém kompasu (pravice, levice, konzervativní, liberální…) a jak své osobní postoje?
  3. Jaký politický subjekt je pro TOP 09 nejpřirozenějším partnerem?
Karel Schwarzenberg
Karel Schwarzenberg
bývalý čestný předseda TOP 09

1. Celkový vývoj TOP 09 posledních let naznačuje jistý posun od konzervativního k liberálnímu směru. Jsme dnes liberálnější, než jsme byli.

2. Jak již je řečeno, dneska jsme hodnotově konzervativní, ale jinak dosti liberální strana. Můj osobní postoj – já se nerad nechám strkat do škatulky, v něčem jsem pravicový, v něčem levicový, v něčem konzervativní, v něčem liberální. Ani sám sebe bych někam nezařadil.

3. Já nevím, co je přirozený partner. V koalici jsou si strany někdy podobné, někdy jsou to strany velmi různého názoru, otázka je, jestli jsou schopné se dohodnout. Vše ostatní není zajímavé a přirozený koaliční partner se asi vždy objeví večer po volbách.

Markéta Pekarová Adamová
Markéta Pekarová Adamová
předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09

1. Členkou TOP 09 jsem prakticky od úplného začátku strany, od léta 2009. Za tu dobu se obměnila část členské základny i vedení strany. Je tedy logické, že se spolu s tím v rámci vnitrostranické debaty postupně měnila některá diskutovaná témata i názory. Nejdůležitější je pro mě však to, co zůstalo neměnné. Tedy, že je TOP 09 středopravicovou stranou s důrazem na členství ČR v EU i NATO, která podporuje principy svobodného trhu a zároveň jí záleží na dalších generacích i životním prostředí.

2. TOP 09 je pravicová strana, která vychází z tradic křesťansko-židovské evropské kultury. Osobně patřím k lidem, kteří zastávají liberální myšlenky.

3. Strany koalice SPOLU jsou vzájemně nejpřirozenější partneři. Dokazujeme to dlouhodobě nejen na úrovni parlamentní, ale také na úrovni komunální nebo krajské, kde se nám daří nejen ve volbách, ale především ve společném hledání řešení.

Vlastimil Válek
Vlastimil Válek
vicepremiér, ministr zdravotnictví a 1. místopředseda TOP 09

1. Nevnímám. TOP 09 se z mého pohledu drží svých hodnot. Samozřejmě jsou definovány nové postoje s tím, jak přichází nové výzvy, ale to nic nemění na směřování strany jako takové.

2. Vnímám TOP 09 jako proevropskou pravicovou stranu konzervativců a liberálů.

3. Naši nejpřirozenější partneři se na politickém spektru nachází mezi stranami napravo od středu, kteří vnímají zásadní význam hodnot jako rozpočtová odpovědnost, udržitelné životní prostředí, osobní zodpovědnost každého člena společnosti a zakotvení v liberálně demokratickém prostoru EU a NATO, pro které není alternativa.

Matěj Ondřej Havel
Matěj Ondřej Havel
místopředseda TOP 09 a poslanec

1. Ideologický ne, ale programová rada zařazuje/akcentuje aktuální témata, typicky reakci na změnu klimatu. Kvituji.

2. TOPka je konzervativní pravice, já patřím k jejímu liberálnímu křídlu.

3. Středopravé a pravicové strany: STAN, LES, ODS.

Tomáš Czernin
Tomáš Czernin
místopředseda Senátu a TOP 09

1. Pořád platí to nejdůležitější, tedy že TOP 09 ctí morální hodnoty obsažené v evropských tradicích křesťansko-judaistické kultury. Stejně tak ctí TOP 09 individuální lidskou svobodu. Na těchto zásadních hodnotách se nezměnilo vůbec nic. TOP 09 považuji nad jejich rámec za stranu otevřenou k diskuzi i novým nápadům.

2. Jsme pravicová strana, která zastává liberálně-konzervativní hodnoty. Osobně se považuji za člověka, který zastává i vzhledem ke své rodinné historii spíše hodnoty konzervativní.

3. Nejbližšími partnery jsou strany koalice SPOLU. Uvedu konkrétní příklad ze senátního klubu, který tvoří TOP 09 spolu s ODS. Navzdory tomu, že na této půdě probíhá intenzivní a přímočará diskuze, dokážeme obvykle dospět ke společnému řešení.

Helena Langšádlová
Helena Langšádlová
ministryně vědy, výzkumu a inovací a poslankyně TOP 09

1. V TOP 09 jsem od samého počátku a za tu dobu lze sledovat ideologický posun k liberálnějšímu pojetí společnosti. Je však potřeba říci, že i společnost jako taková se proměňuje.

2. Strana je stranou pravicovou v přístupu k ekonomickým otázkám a liberálně konzervativní v otázkách hodnotových. Sama jsem v některých hodnotových otázkách spíše konzervativnější, pro upřesnění však musím uvést, že například zcela podporuji Istanbulskou smlouvu. Asi jsem málo konzervativní pro konzervativce a málo liberální pro liberály.

3. Přirozenými partnery jsou strany stávající vládní koalice.

Pavel Klíma
Pavel Klíma
poslanec TOP 09

1. TOP 09 dle mého názoru zůstává pevně ideologicky ukotvená na základech, na kterých vznikla. Jde o sebevědomou a proevropskou stranu, mezi jejíž priority patří zodpovědný přístup směrem k veřejným financím, přírodě a v neposlední řadě příštím generacím. Samozřejmě se také vyvíjí a reaguje na aktuální potřeby společnosti.

2. Pokud si stále můžeme dovolit pravolevé vidění politiky, tak TOP 09 vnímám jako pravicovou liberální stranu s jasnými konzervativními prvky. Proto jsem v „topce“.

3. Strany koalice SPOLU.

Jiří Slavík
Jiří Slavík
poslanec TOP 09

1. Určitý ideologický posun za ty roky samozřejmě vnímám. Nejvíce asi v posunu k liberálnějším tématům.

2. TOP 09 je podle mého názoru stranou pravicovou, spíše liberální, ale s konzervativním jádrem. Jako dlouholetý komunální politik se k němu řadím i já. Vím, že experimenty ve veřejné správě i v politice nepřináší mnoho dobrého.

3. Z mé zkušenosti je to ODS.

Herbert Pavera
Herbert Pavera
senátor TOP 09

1. TOP 09 byla docela konzervativní strana, nyní je více liberální a také „zelená“. A tím i více otevřená širšímu spektru voličů.

2. TOP 09 je pravicová strana, která je založená na křesťansko-židovských tradicích evropské kultury. Já osobně jsem spíše konzervativní.

3. ODS a KDU-ČSL, tedy strany koalice SPOLU. S nimi spolupracujeme několik let i na krajské a senátní úrovni v MSK. I v dalších stranách vládní koalice (STAN, Piráti) mám řadu přátel a umím s nimi spolupracovat i komunikovat.

Tomáš Třetina
Tomáš Třetina
senátor TOP 09

1. Ideje, ke kterým se TOP 09 hlásí od svého vzniku, jsme nevyměnili. Byť i uvnitř TOP 09 různí lidé mají odlišné názory na důležitost některých témat, shodneme se na ideálech svobody a humanismu. Důležitosti kultury. Trvání na závazcích vůči spojencům. Odpovědnosti k rozpočtu a veřejným statkům. Posuny, které vnímám, jsou dílčí, nepodstatné a vnímám je jako důkaz toho, že jsme schopni přemýšlet i o nových tématech.

2. Nemyslím si, že někdo dokáže dnes rozlišovat na základě spektra levice a pravice. Jsme stranou, která oslovuje svými hodnotami střední třídu. A máme mezi sebou lidi, kteří mají co říci liberálnějším městským voličům, ale i takové, kteří více ctí slovo „konzervativní“ v našich programových principech. Já jsem člověk z malého města a konzervativní přístup k politice je mi vlastní. Radši dvakrát měř, než řízneš.

3. Strany koalice SPOLU. V senátu jsem členem klubu, který tvoří TOP 09 spolu s ODS, takže tam cítím ještě bližší spolupráci. Máme za sebou ale i dlouhou historii spolupráce se STAN. Já sám jsem kandidoval za velmi širokou koalici - politika je o schopnosti najít řešení, domluvit se.

Jan Grulich
Jan Grulich
senátor TOP 09

1. TOP 09 má ve své DNA tyto důrazy: minimální stát, růst prosperity občanů a odpovědnost jeden k druhému s důrazem na nekončící boj za svobodu a lidská práva. V tom se od doby vzniku TOP 09 nic nemění. Ve straně jsou konzervativní i liberální proudy a je dobře, že každý ze členů má možnost vyjádřit svůj názor a v rámci vnitrostranické diskuze ho hájit.

2. Jsme pravicovou stranou, která nerozhoduje ad hoc tak, aby se vždy podbízela názoru, který má aktuálně ve veřejném prostoru největší podporu. Snažíme se rozhodovat odpovědně podle nejlepšího vědomí a svědomí, s myšlenkou na prosperující budoucnost našeho národa. I proto v poslední době akcentujeme témata ochrany životního prostředí, důležitost spolupráce evropských států nebo kvalitního vzdělávání nastupující generace.

3. Strany koalice SPOLU, tedy ODS a KDU-ČSL.

Jiří Růžička
Jiří Růžička
senátor za TOP 09

1. Posun vidím spíše v rovině ideologické než faktické. Víc proklamací než skutečných činů a hmatatelných kroků...

2. V tom jsem si s TOP 09 blízko – liberální středopravicová orientace.

3. Myšlenkově a názorově zřejmě STAN.

Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
europoslanec TOP 09

1. Jako každá strana, i TOP 09 se v čase vyvíjí, ale myslím, že principy a hodnoty, na kterých vznikla, jsou stále jejím základem. Jako pevné vnímám její ukotvení ve středopravé části politického spektra a také její základní hodnoty, které jsou pro mě osobně velice důležité. Zejména podpora a pevné ukotvení Česka v západních strukturách, NATO a Evropské unii. Zejména důležitost našeho členství a plného zapojení do EU TOPka hájila i v dobách, kdy to bylo méně populární. Další z jasných hodnot je pak odpovědnost, původně zejména v kontextu odpovědné správy prostředků státu. V této oblasti, myslím, nikdo jiný nevytváří tak velký a potřebný tlak. Poměrně novou dimenzí, ale stále vycházející z potřeby odpovědnosti politiků za budoucnost země, je ochrana životního prostředí a zapojení naší země do celosvětové snahy snížit klimatická rizika. Opět, není u nás moc stran, které vidí toto téma takto silně. Musíme i nadále (a bohužel dokonce víc než dříve) akcentovat potřebu přijetí eura, přičemž moje podpora tohoto kroku je asi všeobecně známá. Zejména populismus části politiky nám zatím v přijetí eura brání. Jsem také rád, že TOP 09 tradičně naslouchá mladším generacím a zasazuje se o to, aby se i jim dobře žilo nejen v naší zemi, ale na naší planetě. Podporu boje se změnou klimatu považuji osobně za jednu z priorit současnosti. Jednou ze základních vlastností TOPky je podle mě znalost a kompetence. Díky napojení na velmi kvalitní experty a ochotě vést fakty, nikoliv ideologií určované diskuse, je TOPka často schopna přicházet s dobrými řešeními. Mrzí mě jen, že ne příliš často dojde na jejich realizaci.

2. Z mého pohledu je TOP 09 středopravicová strana, která vychází z tradic křesťansko-židovské evropské kultury (což mimochodem odpovídá přesně nastavení skupiny ELS v EP, které jsem členem). Osobně patřím k lidem, kteří zastávají spíše liberální myšlenky. V oblasti ekonomiky je hlavním orientačním bodem koncept sociálně tržní ekonomiky, stojící na konkurenci a soukromém vlastnictví a pochopení role státu v ekonomice 21. století, nikoliv jako vlastníka, ale jako tvůrce pravidel.

3. Myslím, že kterákoliv nepopulistická strana pohybující se blízko politickému středu, která sdílí hodnoty a přístup k řešení zásadních politických a ekonomických problémů, může být pro TOPku partnerem. Samozřejmě za předpokladu, že vznikne vzájemně přijatelná shoda na programu. Osobně, z hlediska jednotlivých programových bodů, vidím nejvíce styčných bodů se STAN a Piráty. A podle toho, co čtu, možná i některými neparlamentními stranami.

Radovan Auer
Radovan Auer
člen předsednictva TOP 09

1. Do TOP 09 jsem vstoupil v červnu 2009 mimo jiné na základě jejího hodnotového desatera. Toho se strana stále drží, žádný posun nevnímám.

2. Myslím si, že tento kompas už je dnes překonaný, resp. rozdíly mezi politickými subjekty dnes ve větší míře určují jiné vektory. TOP 09 je demokratická proevropská strana s konzervativně liberálními postoji, napravo od středu. Sám sebe bych označil za městského liberála, havloida a pravdoláskaře s úctou ke konzervativním hodnotám.

3. Strany, se kterými jsme kandidovali v rámci koalice SPOLU, tedy ODS a KDU-ČSL a strany, se kterými tvoříme vládní koalici - STAN a Piráti.

Lukáš Řádek
Lukáš Řádek
člen předsednictva TOP 09, náměstek primátorky Hradce Králové

1. Ano, za dobu mého působení v TOP 09 si všímám jistého ideologického posunu. Strana stále pevně stojí na základních evropských hodnotách a závazcích k lidským právům. Nicméně v poslední době se stále výrazněji angažuje v oblastech týkajících se životního prostředí a změn klimatu. Tato témata získávají na významu jak v rámci celosvětového dění, tak i ve vnímání veřejnosti v ČR. Stejně tak velmi kvituji téměř jednoznačnou podporu manželství pro všechny v rámci mé regionální organizace a také v celostátním vedení strany.

2. TOP 09 bych na politickém kompasu definoval jako středopravou stranu. Její základní hodnoty vnímám v kontextu evropského liberalismu, prosazování lidských práv a ekonomické odpovědnosti. Osobně sdílím tyto principy a hodnoty, a také si vážím důrazu na ochranu životního prostředí a na aktivní účast v klimatické problematice, kterými se strana stále více zabývá. Můj osobní postoj je zřejmě více liberální než „medián“ TOPky. Ve své práci v rámci veřejné správy se opírám víc o správné hodnoty a odborné zázemí, než o obecnější politické řemeslo. Ve stejném duchu vnímám i své politické ambice.

3. Pro TOP 09 by nejpřirozenějším partnerem byly strany s podobným středopravým zaměřením a proevropskými hodnotami. Tedy strany, které sdílí závazek k demokracii, lidským právům, ekonomickému liberalismu a evropské integraci. Z mého pohledu je možné nalézt nejvíce shodných postojů mezi TOP 09 a hnutím STAN, někdy také s Piráty, pokud jde o konkrétní programové body. Lze najít průniky také s ODS a KDU-ČSL.

Václav Švenda
Václav Švenda
radní Středočeského kraje z TOP 09

1. Porovnám-li TOP 09 v roce 2009, kdy jsem se stal členem, s TOP 09 v roce 2023, tak jsme nyní v některých tématech názorově více liberální, ale základní hodnoty a programová východiska neměníme.

2. TOP 09 je demokratická proevropská pravicová strana, které záleží na budoucích generacích. Mé osobní postoje jsou velmi podobné.

3. Jsou to strany koalice SPOLU.

Aleš Jakubec
Aleš Jakubec
radní Olomouckého kraje z TOP 09

1. Tradice, Odpovědnost a Prosperita. Na těchto principech stojí TOP 09 a zde žádný posun nevnímám. Základem jsou pro nás demokratické hodnoty a lidská práva.

2. Klasické dělení politických stran považuji za současné společenské a politické situace za překonané. Největší politický boj se teď odehrává mezi stranami populistickými a stranami nepopulistickými. Já sebe vnímám jako lehce optimistického realistu a demokratického politika, který říká lidem pravdu. Mé osobní postoje jsou od středu doprava, konzervativní, ale někdy mě až překvapí mé liberální názory.

3. Bezpochyby to je ODS a KDU-ČSL.

Tomáš Aberl
Tomáš Aberl
radní Brna z TOP 09

1. Členem TOP 09 jsem od podzimu 2017, předsedou brněnské regionální organizace druhé funkční období. Za tu dobu vnímám, že se strana přirozeně vyvíjí. A je to samozřejmé, protože se částečně obměnila členská základna a ke změnám došlo ve vedení strany i v regionech. Objevují se nová, možná dříve málo diskutovaná témata, která ale souvisí s vývojem ve společnosti a je dobře, že se jim věnujeme. To se týká např. oblasti životního prostředí. TOP 09 ale je pořád středopravicovou stranou. Členství ČR v EU i NATO je pro nás zásadní. Obecně kvituji, že nejsme stranou jednoho muže/ženy, ale máme širokou paletu osobností, které reprezentují TOP 09 jak celostátně, tak v regionech.

2. TOP 09 je středo-pravicová strana, která vychází z tradic křesťansko-židovské evropské kultury. Mně je blízké konzervativně-liberální smýšlení.

3. Strany koalice SPOLU jsou pro nás dlouhodobě nejpřirozenější partneři. Spolupráce funguje na úrovni města Brna i Jihomoravského kraje, o dalších volbách jednáme.

Robert Korselt
Robert Korselt
radní Liberce z TOP 09

1. Ne, nevnímám, i když s odchodem Miroslava Kalouska do „politického důchodu“ se změnila rétorika a již nejsme tak vtipní a odvážní.

2. Konzervativní pravice, osobně se ale považuji více za liberála.

3. ODS.

Jakub Grim

Související témata: TOP 09, Markéta Pekarová Adamová, Karel Schwarzenberg, Miroslav Kalousek, Vlastimil Válek, Matěj Ondřej Havel, Martina Ochodnická, koalice Spolu, Jiří Pospíšil, Helena Langšádlová, Tomáš Czernin, Stranický kompas iROZHLAS.cz, Luděk Niedermayer, Herbert Pavera, Tomáš Třetina, Jan Jakob, Ondřej Kolář