TOP 09 požaduje zastavení kácení na Šumavě a vyzývá k jednání
TOP 09 požaduje zastavení kácení na Šumavě a svolání debaty zástupců správy národního parku Šumava s vědci a ekologickými aktivisty. Apeluje také na to, aby bylo ministerstvo životního prostředí v celém sporu aktivnější.
Podle šéfa strany Karla Schwarzenberga se TOP 09 dohodla s aktivisty na tom, že blokádu nedaleko Modravy ukončí ve chvíli, kdy ministerstvo životního prostředí přiměje vedení správy národního parku k zastavení kácení a potvrdí účast zástupců parku na debatě u kulatého stolu.
Podle Karla Schwarzenberga připomíná situace na Šumavě pseudonáboženskou válku a konflikt už přerostl do netušených rozměrů.
„Proto jsme sepsali apel. Z obavy, že to, co se děje na Šumavě, nás ve světě zase zostudí. Připomínám, že jsme už dostali dopis od Evropské komise, která se podivila a s mírným zděšením se obrátila s dotazem na Českou republiku, jestli respektujeme naturu 2000 a tak dále,“ řekl ministr zahraničí.
Odpověď na dotaz Evropské komise jeho resort ještě neodeslal, čeká na vyjádření ministerstva životního prostředí.
Místopředseda výboru pro životní prostředí za ODS Tomáš Úlehla ve vysílání Rádia Česko
S co nejrychlejší schůzkou souhlasí také expert ODS a místopředseda výboru pro životní prostředí za ODS Tomáš Úlehla. Ve vysílání Rádia Česko řekl, že by se schůzka mohla konat už tento týden.
„Pokud se ve čtvrtek dostaví pan ministr do Senátu, tak není vyloučeno, že bychom v krátké době, případně ještě tento týden, takovou schůzku uspořádali. Udělám všechno pro to, aby se taková schůzka uskutečnila velmi brzy, protože hysterie, která kolem toho vzniká, neprospívá ani přírodě ani veřejnému mínění,“ podotkl Úlehla.
Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa z ODS má nyní dovolenou, ze které se vrátí 10. srpna. Ve čtvrtek se nicméně zúčastní schůze Senátu. Zda bude na situaci na Šumavě nějak reagovat, mluvčí ministerstva Michaela Jendeková nechtěla odhadovat.
K debatě o osudu Národního parku Šumava a k zastavení kácení vyzval rovněž předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Ten se ve středu chystá na místo nedaleko obce Modrava, kde se ekologičtí aktivisté snaží blokovat těžbu kůrovcem napadených stromů. Situace se podle Sobotky zbytečně vyhrotila a ministerstvo životního prostředí by mělo zasáhnout.
„To, co dnes sledujeme, už je výsledek jenom toho, že diskuze přestala být vedena. Jsem osobně velmi ostražitý proti tomu, aby dialog byl nahrazován zásahy represivních orgánů, a jsem přesvědčen o tom, že by se debata s aktivisty neměla realizovat prostřednictvím policejních zásahů,“ zdůraznil Sobotka.
Místním dochází trpělivost
„Blokádu ukončíme, pokud dřevorubci přestanou kácet," řekl mluvčí aktivistů Vladimír Vozník. To se zatím neděje. Aktivistů podle Vozníka odpoledne přibude a jejich počet tak v lese dosáhne 50.
Zatím místním obyvatelům dochází s ekologickými aktivisty trpělivost. Účastníkům blokády chtěli zabránit ve vstupu do porostu a chtěli vysvětlit, proč a za koho se přivazují ke stromům. Starosta Modravy uvedl, že k tomu nedošlo a první facka tak stále visí ve vzduchu.