TOP 09 připravuje změny do návrhu zákona o veřejných zakázkách
Strana TOP 09 dnes představila svou koncepci zadávání veřejných zakázek. Cílem návrhu nové regulace veřejného nakupování je podle TOP 09 zvážit útratu každé koruny.
Podle jejich návrhu by také například smlouvy o veřejných zakázkách v budoucnu nezačaly platit dřív, než budou zveřejněny. Jejich podnět, inspirovaný praxí na Slovensku, je jedním z pozměňovacích návrhů, kterými chce strana upravit novelu zákona o veřejných zakázkách, kterou právě projednává sněmovna.
Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Starostové Petr Gazdík v rozhovoru pro Rádio Česko připomněl, že už nyní mnoho právních předpisů umožňuje hospodárnější nakládání s veřejnými zakázkami.
O koncepci zadávání veřejných zakázek mluvili předseda poslaneckého klubu TOP 09 Starostové Petr Gazdík, místopředsedkyně kontrolního výboru Poslanecké sněmovny za ČSSD Hana Orgoníková a Martinem Kameník z nevládní organizace Oživení
„Rádi bychom posílili osobní odpovědnost tak, aby byli odpovědní konkrétní osoby, které ponesou hmotnou i trestně právní odpovědnost,“ uvedl Gazdík a poznamenal, že ucelenou koncepci projektu chtějí představit v říjnu. Projekt chtějí konzultovat s koaličními partnery i nevládním sektorem.
Významným prvkem je například on-line nástroj pro ověřování cen. Databáze by měla umožnit kontrolu jednotkových cen stavebních prací, tedy obvyklé ceny například za metr dálnice či chodníku.
„Věřím, že v říjnu představíme komplexní projekt a veřejné zakázka a že se situace v České republice v konkrétních termínech, které také představíme, změní,“ zdůraznil Gazdík.
TOP 09 spolupracuje na návrzích v novele zákona o veřejných zakázkách s neziskovými organizacemi bojujícími proti korupci, s Nadačním fondem proti korupci a Veřejností proti korupci.
Místopředsedkyně kontrolního výboru Poslanecké sněmovny za ČSSD Hana Orgoníková ve Světě o třetí souhlasila s Gazdíkem, že novela zákona o veřejných zakázkách je nutná. „Novela je ve sněmovně a musím se také zmínit o nezodpovědnosti vlády, protože zařadila novelu k projednání v 1. čtení v době, kdy z 948 připomínek zůstalo nevypořádaných 562.“
„Podle mého názoru je novela tak zpackaná, že předkladatel předloží komplexní pozměňovací návrh k novele,“ uvedla Orgoníková, která to považuje za degradaci legislativního procesu.
Martinem Kameník z nevládní organizace Oživení uvítal, že v projektu se objevují i nelegislativní nástroje. „Mám na mysli hlavně volání po větší ekonomičnosti a efektivnosti zadávání zakázek, rozdělení všech jednotlivých fází zadávacího procesu a zvýšení odpovědnosti.“