TOP 09 prosazuje změny v ústavě. Měly by vymezit pravomoci prezidenta při jmenování vlády

TOP 09 chce do dvou týdnů přichystat návrh na změnu ústavy, který jasně vymezí pravomoci prezidenta při jmenování vlády. Inspirací je v tomto případě německý model, podle kterého jmenuje premiéra nejdřív hlava státu, další pokusy ale dostává sněmovna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman přijjal radu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) | Foto: Filip Jandourek

Nová pravidla, pokud by je zákonodárci schválili, by se vztahovala i na současného prezidenta Miloše Zemana.

TOP 09 se ve změnách chce zaměřit jen na ty otázky, které vyvolává současný postup prezidenta.

„Prezident republiky nerespektuje především to, že vláda je odpovědná Poslanecké sněmovně a z ní má vycházet,“ říká poslanec za TOP 09 a Starosty Stanislav Polčák, předseda ústavněprávního výboru.

Přehrát

00:00 / 00:00

O plánovaných změnách ústavy mluvil poslanec TOP 09 Stanislav Polčák a právník Jan Kysela

„Pokud ve vládě nesedí nikdo, kdo je zároveň i poslancem, a vláda je odvozena pouze od toho, kdo se jak zná s panem prezidentem, tak to samozřejmě neplní roli, kterou v parlamentní demokracii Poslanecká sněmovna má,“ dodává.

Podle Polčáka se nejedná o žádnou atypickou změnu a odmítá i tvrzení, že by se mělo jednat o změnu ústavy pouze kvůli Miloši Zemanovi.

Naopak tajemník Stálé komise Senátu pro ústavu Jan Kysela není zastáncem částečných změn. Podle něj by se o ústavě mělo přemýšlet jako o komplexním celku.

„Teď se soustředíme na tuto fázi, kdy prezident republiky nějakým způsobem vytváří vládu. Je otázka, jestli nebudeme na podzim, v zimě, na jaře příštího roku konfrontováni s nějakou jinou situací, kdy prezident dělá něco, co si ostatní myslí, že by dělat neměl, a budeme ústavu měnit v nějakém dalším parametru,“ domnívá se Kysela.

Jana Vondráčková, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme