TOP 09 se nebrání ani lidem s komunistickou minulostí

Nová strana Miroslava Kalouska a Karla Schwarzenberga TOP 09 nehodlá odmítat ani lidi s komunistickou minulostí: "Je celá řada lidí, kteří v KSČ nikdy nebyli a chovali se mimořádně podle, jsou lidé, kteří byli v KSČ a je to pro ně vnitřní problém, pak ale 18 let dělali skvělou práci pro demokracii. Jako příklad jsem v diskusi uvedl třeba Eduarda Janotu. Nikoho nepřemlouváme, ale kdyby on zítra přišel a chtěl vstoupit, nenašel bych důvod říct mu, že ne. Takovéto typy lidí do strany přijmeme," řekl ve čtvrtečním pořadu Studio Česko Miroslav Kalousek. Podle něj ale nepřipadá v úvahu brát lidi spojené s komunistickou Státní bezpečností. UVNITŘ ČLÁNKU: AUDIO

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek | Foto: Marián Vojtek

Strana zatím nemá žádného registrovaného člena, přišlo jí ale 900 přihlášek. Kolik zájemců se do TOP 09 přihlásilo z původní Kalouskovy strany KDU-ČSL, exministr financí neví. "Nepočítám to. Myslím, že to jsou desítky, maximálně stovky. Sám bych byl z nějakého masového exodu nervózní. Protože my, co jsme z KDU odešli, jsme odešli proto, abychom dělali jinou politiku," poznamenal v rozhovoru pro Rádio Česko Kalousek.

Podle něj se do TOP 09 hlásí i "nespokojenci z ODS". "Řada se nám jich hlásí na komunální úrovni. Na vrcholové úrovni se přihlásil pan poslanec František Laudát z Prahy 5. Ten přišel kvůli tomu, že nesouhlasí se politikou starosty Prahy 5 Milana Jančíka. To se mu příliš nedivím," řekl Kalousek.

O mé budoucnosti se rozhodne v říjnu

Na dotaz, jak by se zachoval v případě, že by TOP 09 v předčasných volbách neuspěla odpověděl vyhýbavě. "To je věc až na říjen. My jdeme do voleb s cílem uspět. Takže pro mě není komfortní mluvit o situaci, kterou si nepřejeme a která doufám nenastane. TOP 09 by tím ale neskončila. Za volební neúspěch bych ale rozhodně nesl velkou odpovědnost," řekl Rádiu Česko Kalousek. O konci v politice už přitom v minulosti uvažoval.

"Není tajemství, a několikrát jsem to i řekl, že chci v roce 2010 k řádnému termínu voleb politiku opustit. V podstatě jsem byl téměř rozhodnut. Myslím, že podobně rozhodnut byl i Karel Schwarzenberg. Politická situace roku 2009, celá řada pro nás nepochopitelných kroků, nás ale přiměla k tomu, že jsme řekli, musíme to zkusit, musíme to zkusit, jestli už toho není dost, nabídnout veřejnosti určitou alternativu, která je v konzervativní politice a také v jiném stylu chování."

Na námitku, že pro voliče nemusí být tato slova uvěřitelná u člověka, který ve sněmovně názorovému oponentovi ukázal vztyčený prostředník, Kalousek reagoval, že "vzhledem k té situaci, která tam byla, vzhledem k adresátovi, vůči kterému jsem tohle jinak obtížně odpustitelné gesto udělal, mi přišlo vhodné se za něj omluvit. A upřímně řečeno se za to stydím. Dokonce mě nikdo ani nevyzval, abych rezignoval. Hodnotit se musí konkrétní situace. To nic nemění na tom, že to gesto chci hájit. Profesionál takové gesto do kamery udělat nesmí. Je to něco za co se stydím, nebude se to opakovat. Tím jsem samozřejmě nijak nezměnil názor na adresáta toho gesta. Ale ten projev byl absolutně nepřijatelný."

V minulém týdnu se po podobném gestu, kdy po bouřlivé debatě v portugalském parlamentu urazil zástupce komunistické opozice, omluvil ministr hospodářství Manuel Pinho. Na výzvu premiéra José Sócratese, který chování ministra označil za neomluvitelné a požádal ho, aby odstoupil, na svou funkci rezignoval.

Nabízím profesionalitu

"Nejsme projekt na jedno použití, stranu neděláme jen pro tyto volby," reagoval Kalousek na útoky svých politických oponentů, kteří nepředpokládají, že by strana TOP 09 fungovala v delším časovém horizontu. Bývalý předseda KDU-ČSL, kterého si předseda přípravného výboru TOP 09 Karel Schwarzenberg přeje jako svého výkonného místopředsedu, také vyjmenoval, co voličům osobně může nabídnout.

"Nabízím nějaké ideje, které si myslím jsou poměrně jasně formulované, zkušenost, schopnost poměrně jasně formulovat problém a nabídnout řešení. Nabízím profesionalitu v politice, a to si myslím, že není málo, že každý řemeslník by měl být především dobrý profesionál."

Poslanecké náhrady

Miroslav Kalousek se také postavil proti hlasům, které poslance kritizují, že zneužívají náhrady na jiné účely, než na které jsou určeny.

"Paušální náhrady jsou paušální, protože se nevyúčtovávají. Živnostník, který využívá paušální daň, tak také nemusí vyúčtovávat. Hloupost samozřejmě není protestovat proti duplicitě náhrad, když má někdo řidiče nebo právo na auto jako předseda výboru." Připomněl také, že se sám snažil systém poslaneckých náhrad zpřehlednit.

"Já jsem v roce 2005 navrhl v Poslanecké sněmovně novelu zákona, která toto dávala do pořádku, která by poslancům už neumožňovala jízdu veřejnou hromadnou dopravou zdarma. Podpořilo mě 35 poslanců," připomněl ve vysílání Rádia Česko Miroslav Kalousek.

POSLECHNĚTE SI CELÝ POŘAD STUDIO ČESKO V MP3:

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ondřeje Černého je člen přípravného výboru strany TOP 09, poslanec Miroslav Kalousek. Proč stále zůstává v politice? Proč volit právě jeho? Co by dělal, pokud by TOP 09 v říjnových volbách do Sněmovny neuspěla?

Ondřej Černý, Robert Břešťan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme