TOP 09 uspěla ve sněmovně s návrhem na rozpočtové určení daní

Poslanci vládní TOP 09 a Starostů dnes uspěli i přes kritiku ODS ve sněmovně s vlastním návrhem na rozpočtové určení daní. Ten zvyšuje příjmy malým a středním obcím. Normu teď projednají sněmovní výbory. Vláda ale s návrhem nesouhlasí. Občanským demokratům vadí, že menší obce mají dostat víc peněz na úkor 4 největších měst, tedy Prahy, Plzně, Ostravy a Brna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na chrám sv. Mikuláše a panoráma Hradčan z Mostecké věže | Foto: Miroslav Švec

Exprimátor hlavního města a poslanec Pavel Bém tvrdí, že návrh poslanců TOP 09 je v rozporu s programovým prohlášením vlády.

„Ta moje hlavní kritika šla směrem, že to není pečlivě připravený návrh, že to není vládní návrh. Měla by ho předložit vládní koalice, tady ho předkládá iniciativní skupina poslanců TOP 09. Mně přijde úplně neuvěřitelné, když is uvědomím, že se to dotýká tak závažné věci, jako je financování rozpočtu obcí, kterých v České republice máme 6240 tuším, jestli se nepletu. Samozřejmě týká se to i hlavního města Prahy,“ uvedl Pavel Bém.

Poslanecký návrh TOP 09 a Starostů, aby Praha, Brno, Ostrava a Plzeň přenechaly z daní víc peněz menším městům, se poslancům z velkoměst nelíbí. Například Plzeň dostává z daní na jednoho svého obyvatele 17 600 korun a České Budějovice o osm tisíc korun méně. To by měl návrh zákona, který dnes prošel do dalšího projednávání změnit.

To, že poslanci se ke změně staví podle místa bydliště, potvrdil za autory návrhu šéf poslanců TOP 09 a Starostů Petr Gazdík.

„Samozřejmě ta diskuse, jak se tady ukázalo, nebyla vůbec jednoduchá. Názory se na to liší nikoliv podle toho, kdo z jaké politické strany je, ale spíše kdo z jakého města je. Samozřejmě, že ti, co roky neoprávněně získávali prostředky navíc, se jich nechtějí vzdát. Na druhou stranu to zavedení systému je pro nás natolik cenné, že věříme, že ten zákon projde,“ řekl Petr Gazdík.

Věra Pfeifferová, Martina Spěváčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme