TOP 09 v preferencích předstihla ODS, ukazuje nejnovější průzkum agentury STEM

TOP 09 se stala aktuálně nejsilnější stranou pravice. Ukázal to nový průzkum volebních preferencí agentury STEM. Druhá nejsilnější vládní strana v něm skončila na druhém místě za sociální demokracií, a předstihla tak i lídra vládní koalice, občanské demokraty. Podpora ODS spadla na nejnižší úroveň od roku 1998.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas a ministr financí Miroslav Kalousek | Zdroj: ČTK

Podle agentury STEM se promítly do rozložení sil politických stran historicky první přímé volby prezidenta. Průzkum volebních preferencí ukázal, že TOP 09 těží z relativního úspěchu, který v prezidentské volbě zaznamenal postupem do druhého kola její předseda Karel Schwarzenberg.

Komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček upozornil, že pro TOP 09 jde o povzbudivou zprávu, nicméně hodnotit je to potřeba opatrně. Podle něj je potřeba vyčkat na další dva či tři další průzkumy, jestli potvrdí, že tento trend pokračuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejnovější průzkum volebních preferencí rozebral v Ozvěnách dne komentátor ČRo Petr Nováček

„Data pro průzkum byla sbírána mezi 4. a 11. únorem, zhruba 10 dní po vyhlášení prezidentské volby. Čili v době, kdy dojem z výsledků Karla Schwarzenberga, který shromáždil 45 procent hlasů, byl ještě silný. Udržet takto silný dojem v jeho prospěch na dlouhou dobu bude ale obtížné. A hlavně ti, kdo volili Schwarzenberga, nemusí být příštími voliči TOP 09,“ zdůraznil.

TOP 09 musí podle něj reagovat i na výsledek občanských demokratů a bude muset nabídnout jak nový program, tak i nové tváře.

„Pokud chce být TOP 09 úspěšná, bude muset nabídnout nový volební program. Ten původní je zčásti vyčerpán a zčásti nesplněn. Protože reformy do voleb nepřinesou ty výsledky, které předpokládal Miroslav Kalousek,“ uvedl.

Nejnovější volební průzkum je také dalším varováním pro občanské demokraty. Například i po propadu jejich prezidentského kandidáta a dalších signálech, jak jsou na tom u voličů.

„ODS prochází hlubokou krizí odspoda. Někteří starostové také naznačují, že už nebudou kandidovat. A podle některých poslanců ODS, pokud se nestaně něco rozhodného, musí být podzimní kongres volební. Podle mě by to ale bylo už pozdě,“ poznamenal komentátor Petr Nováček.

Celkové vedení si podle průzkumu agentury STEM upevnila ČSSD, kterou preferuje 28,2 procenta dotázaných, následuje TOP 09 s 14,2 procenta preferencí a ODS s 11,6 procenta. Z volby Miloše Zemana vytěžila SPOZ, která by se pravděpodobně dostala do sněmovny. Těsně pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny skončila KDU-ČSL.

Martin Křížek, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme