TOP 09: Vláda nebude mít smysl, pokud ODS nepodpoří důchodovou reformu

Občanští demokraté by měli dodržet koaliční dohodu a podpořit rozpočet i důchodovou reformu, nechala se slyšet TOP 09. Strana dokonce pohrozila odchodem z vlády, pokud kabinet klíčové zákony neprosadí. Koalice, ve které není jeden z partnerů schopen plnit své závazky, totiž podle TOP 09 ztrácí smysl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanci ODS Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa na zasedání sněmovny | Zdroj: ČTK

„Protože bez jejich dodržování vláda nenaplní své priority a vláda, která by nemohla naplnit své programové priority, ztrácí smysl. My stále pevně doufáme, že ODS jako dospělá politická strana bude schopná dodržet dohody, které uzavřela,“ potvrdil místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Premiér a šéf ODS Petr Nečas není stanoviskem TOP 09 překvapen. „Pokud vláda skutečně nebude schopná plnit své programové prohlášení a pokud některý z koaličních partnerů včetně ODS nebude schopen garantovat dodržení koaliční smlouvy, pak opravdu nemá význam, aby vláda pokračovala, aby nějakým způsobem přežívala. To nemá žádný smysl, z tohoto pohledu by skutečně podle mého hlubokého přesvědčení jediným poctivým řešením byl nový mandát vzešlý z voleb pro novou vládu,“ uvedl.

Potíže s rebelujícími poslanci

ODS se potýká s nejednotností poslaneckého klubu. Šestice rebelujících poslanců nedávno odmítla hlasovat pro zvýšení daní. Situaci zkomplikovalo také včerejší veto prezidenta Václava Klause.

Prezident sněmovně vrátil zákon o druhém pilíři důchodové reformy, s jejím opětovným schválením teď mohou mít občanští demokraté právě kvůli rebelům problém. S podporou zákona ovšem váhá i Boris Šťastný.

„Tuto věc velmi zvažuji s ohledem na budoucí jednání poslaneckého klubu, chtěl bych, abychom si o tom otevřeně pohovořili. Když si každý přečte zdůvodnění toho veta pana prezidenta, já jsem udělal takovou malou analýzu a téměř větu po větě z toho zdůvodnění jsem porovnával s volebním programem občanských demokratů, se kterým jsem kandidoval do poslanecké sněmovny, tak skutečně je to jak přes kopírák. V podstatě ty argumenty prezidenta se shodují s naším volebním programem. Čili ideově je to velmi složité,“ myslí si Šťastný.

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura přesto věří, že jeho spolustraníci zvednou ruku pro přehlasování prezidentského veta.

„Předpokládám, že ano. Koaliční smlouva platí, je tam jasný závazek to podpořit. Navíc to opravdu není o obsahu důchodové reformy. A to si možná budeme vysvětlovat některý z příštích klubů, co vlastně ten návrh zákona znamená, že to není o tom druhém pilíři, který platí, a podobně. Ale říkám, na to přijde čas někdy na příštím jednání v klubu,“ uvedl.

Renáta Prátová, Věra Pfeifferová, Martina Spěváčková, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme