Topná sezona je definitivně tady. Kominíci mají napilno

Mnozí majitelé nemovitostí riskují, pokud nechají revizi komínů na poslední chvíli. A tak mají kominíci hodně práce. Většina z nich hlásí, že se nezastaví minimálně celý říjen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komíny (ilustrační obrázek) | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

Za určitých okolností si člověk může zkontrolovat komín sám, ale zprávu o jeho stavu musí sepsat autorizovaný odborník.

Povinnost kontrolovat komíny platí od 1. ledna letošního roku jako nařízení vlády o podmínkách požární bezpečnosti komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv. Kdo pravidelně nekontroluje a nemá zprávu, vystavuje se riziku, že mu pojišťovna v případě požáru neproplatí nic.

Mnozí majitelé nemovitostí topí ve vlastním kotli, krbu nebo kamnech. A sledují ceny paliva. Podle statistik se vyplatí dobře vyschlé dřevo, na druhém konci žebříčku jsou pak plyn a pelety. Výběr toho správného dřeva na topení ale není žádná legrace. Větší výhřevnost má tvrdé dřevo, které není třeba přikládat tak často.

"Na ulice": Termín "na ulice" znamená "venku", ale rozumí se venku ve městě nebo ve vesnici, zkrátka mezi zástavbou. V době našeho pobytu v Ključikách byly před domy haldy březového dříví. V bani (ruské sauně) se ničím jiným netopí. | Foto: Khalil Baalbaki

Pokud bude dřevo výhradním zdrojem tepla, spotřebuje ho majitel až 30 takzvaných prostorových metrů. Záleží i na tom, zda si jím ohřívá i vodu, jaké je zateplení domu, stav oken.

Pokud domácnost topí dřevem celou zimu, musejí počítat s náklady až ve výši 20 tisíc korun. Na pouhé přitápění bude stačit polovina. Důležité také je, zda už má majitel nemovitosti zásoby dřeva z léta, kdy jsou ceny nižší a nebo dokupuje v zimě, kdy je naopak nejdražší. Další starosti jsou pak se skladováním.

Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme