Topná sezóna začala. Mnoho lidí místo teplárny volí vlastní vytápění

Teploty se v noci stále častěji blíží nule, proto už začala topná sezóna. Ta nastane ve chvíli, kdy průměrná denní teplota klesne pod 13 stupňů Celsia. Teplárny na změny počasí reagují pružně. Mnoho lidí i institucí ale raději volí vlastní vytápění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Teplárna, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Matti Mattila

Přes den je 20 stupňů, v noci teploměry ukážou jen něco málo přes nulu. Takové rozdíly jsou v posledních dnech na denním pořádku. Platí pravidlo, že pokud průměrná denní teplota klesne pod 13 stupňů, teplárny lidem zatopí.

„Průměrná denní teplota se bere součtem teplot v sedm hodin ráno, ve 14 hodin a dvakrát teplota ve 21 hodin. Z toho se udělá aritmetický průměr,“ vysvětluje Pavel Kaufmann z Teplárenského sdružení.

Teplárny pak podle něj reagují velmi rychle. „Pružnost je absolutní. Ty soustavy jsou díky tomu, že už ty teploty nastaly, takzvaně natopené. Je to otázkou několika minut, přepnout tu automatiku na mód vytápění,“ říká Kaufmann.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o topné sezoně zjišťoval redaktor Nikola Bojčev

Majitelé nemovitostí mohou dokonce bez příplatku požádat o dodávku tepla i mimo vytápěné období. Mnozí majitelé nemovitostí, včetně úřadů a zdravotnických zařízení, ale raději volí vlastní vytápění, třeba formou plynového kotle.

To je třeba případ Domova pro seniory v Telči. „Vytápíme dvě větve, jedna jde k lidem, druhá do prádelny, kanceláře,“ popisuje ředitel domova Miloš Roudenský.

Klienti si pochvalují, že netrpí zimou ani v létě, když je špatné počasí. Zástupkyně ředitele Lenka Pelejová potvrzuje, že díky kotli topí po většinu roku.

„Topnou sezónu si zařizujeme sami díky tomu, že máme vlastní plynovou kotelnu, takže se můžeme podřídit počasí, jak to klientům vyhovuje,“ říká.

Spotřebu energie už si ale každý musí spočítat sám.

Nikola Bojčev, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme