Topolánek bude informovat prezidenta o sestavování vlády

Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek bude dnes informovat prezidenta Václava Klause o tom, jaké pokroky udělal při sestavování nové vlády. Na Pražský hrad Topolánek přinese tzv. mezizprávu o vývoji politických jednání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus a Mirek Topolánek | Zdroj: ČTK

Šéf ODS se tento týden sešel se zástupci ČSSD a Strany zelených, už v pátek pak jednal s lidovci. Na budoucí vládě by se podle něj měly dohodnout všechny demokratické strany s tím, že každá bude muset slevit ze svých požadavků.

Sporný v tuto chvíli zůstává hlavně termín předčasných voleb. ODS zatím ustoupila od požadavku uspořádat je už v příštím roce. V případě reformního programu vlády je pak ochotna tolerovat i rok 2009. Po zelené je naopak nejzazším termínem léto 2008.

Topolánek si myslí, že do dvou týdnů by mohla vzniknout "vláda národního dialogu a českého předsednictví v EU". Lidovci jsou připraveni do takového týmu nominovat své politiky, zelení by zase vyslali odborníky. Sociální demokraté zatím váhají, zda se vlády přímo zúčastní, nebo ji budou jen tolerovat. Premiér předpokládá, že pokud stojí v čele kabinetu on jako šéf strany, pak jeho vláda bude spíše politická než úřednická.

Nakolik bude Topolánkova vize reálná, se ukáže až příští týden, po víkendovém kongresu ODS a dalším kole jednání s politickými partnery. Dnešní média už ale začala spekulovat o tom, že největší strany si mezi sebou dělí resorty. Jak uvedl on-line deník Aktuálně.cz, podle prvního scénáře nové vlády by zahraničí a zemědělství obsadil člověk z ČSSD, ODS by měla klíčová ministerstva financí, vnitro a sociální věci. Dvě až tři křesla by měli dostat lidovci.

Veronika Malá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme