Topolánek: Místopředsedou vlády pro ekonomiku nebude nikdo z koaličních stran

Hostem čtvrtečního pořadu Studio Česko byl premiér, předseda ODS Mirek Topolánek. Mluvil například o případných změnách ve vládě po krajských a senátních volbách.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek

Mirek Topolánek | Foto: Marián Vojtek

"Já váhám mezi dvěma přístupy: jestli udělat změny ještě před kongresem - což vypadá trochu silově, ale trochu arogantně, protože k nim nemám žádný mandát, jako dosluhující předseda bez nového mandátu, který mohu získat pouze znovuzvolením - anebo je udělat po kongresu, jako výsledek jednání kongresu. Ty změny nemůžou být změny pro změnu, mám jasnou představu, kdo by měl přijít, případně co by měl dělat, nicméně se svými ministry jsem většinou spokojen. S čím nejsem spokojen, a nemůžu být spokojen, je prezentace výsledků jejich činnosti na resortech," řekl Rádiu Česko Topolánek.

Mohla by také vzniknout funkce místopředsedy vlády pro ekonomiku. Měl by to být člen ODS nebo nestraník? "Já si dokonce myslím i vzhledem ke křehké koaliční vyváženosti, že abych nemusel přepisovat koaliční smlouvu, tak to nebude člen ani jedné této strany," odpověděl v diskusním pořadu.

Topolánek připustil změny ve zdravotnických poplatcích: "Diskutujeme o tom, vzhledem k nevysvětlitelnosti placení za jednotlivé položky, že by se platilo znovu jenom za recept tak, jak to bylo dříve. Nechci v žádném případě ale vylít s vaničkou dítě, poplatky opravdu zafungovaly, umožnily dostat do systému peníze, které jdou zpátky k těm nejpotřebnějším, nejvíce nemocným pacientům a klientům zdravotního systému."

K tématu Lisabonské smlouvy ministerský předseda řekl: "Je to taková trochu nebezpečná hra, protože po tom A, řekl bych neratifikaci Lisabonské smlouvy, je třeba říci to B: jestli ODS, která má 80 % voličů, kteří jsou výrazně proevropští, chce zůstat v Evropské unii, či nechce." Na otázku, zda si řekne na kongresu ODS o mandát ke schválení Lisabonské smlouvy, Topolánek odpověděl: "Se všemi riziky a se všemi problémy, které to nese, si o tento mandát chci říct."


POSLECHNĚTE SI CELÝ ROZHOVOR V MP3:

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaký bude osud zdravotní a penzijní reformy? Jaké změny plánuje ve vládě? Jak se do programu vlády promítne současná celosvětová finanční krize? Hostem Hany Hikelové je premiér, předseda ODS Mirek Topolánek.

Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme