Topolánek mobilizuje pravici, Paroubek to označil za snahu pohltit malé strany

Předseda ODS Mirek Topolánek vyzval pravici ke spolupráci před mimořádnými říjnovými volbami. Důvodem "mobilizace" je podle něj možnost převahy levice ve sněmovně po předčasných říjnových volbách, spojení ČSSD a KSČM 20 let po sametové revoluci. Na prohlášení ODS reagoval předseda sociální demokracie Jiří Paroubek. ODS chce podle něj pohltit malé pravicové strany. Spolupráci s komunisty ČSSD podle Paroubka po volbách neplánuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ODS Mirek Topolánek | Foto: Tomáš Adamec

"Vážně se obáváme, že případným povolebním spojením ČSSD a KSČM by se velká část veřejnosti mohla ocitnout bez reálné politické opory a zastání. Po dvaceti letech od revoluce by vítězství těchto dvou politických sil znamenalo bezpochyby mnohem více než jen jeden z mnoha volebních výsledků. My chceme zabránit návratu před rok 1989 v naší zemi," uvedl Mirek Topolánek.

Dopis s výzvou ke spolupráci poslal šéf ODS třem desítkám "nelevicových subjektů". Jsou mezi nimi malé i větší politické strany, ale také neziskové organizace. Pravice se podle Topolánka totiž drobí na malé strany, které nemají šanci na vstup do Poslanecké sněmovny:

"V této chvíli, kdy čelíme vážné hrozbě vítězství levice, je takové rozdrobení jednoznačně ke škodě věci. Jde navíc často jen o nuance v programovém vymezení či dokonce o osobní zájmy a naladění představitelů jednotlivých subjektů. Hodnota společné věci je ale bezesporu větší - je to bezpochyby široký společný zájem chránit základní hodnoty moderního demokratického státu."

Na prohlášení šéfa ODS reagoval předseda ČSSD Jiří Paroubek. Uvedl, že Občanská demokratická strana chce pohltit malé pravicové strany. Podle šéfa sociálních demokratů ČSSD spolupráci s komunisty po volbách neplánuje:

"Jak jsem pochopil, občanští demokraté mají apetit pohltit malé neparlamentní strany. Pořád proti něčemu mobilizují, straší. Já jsem mnohokrát řekl, že nechceme vládní spolupráci s Komunistickou stranou Čech a Moravy. Tady už komunismus nebude, tady už totiž byl. Komunismus mohou zavést jenom ti, kteří jsou neinformovaní, kde s ním nemají žádnou zkušenost."

Jiří Paroubek | Foto: Marián Vojtek

Šéf Lidového domu současně připustil, že by sociální demokracie mohla i po volbách navazovat spolupráci s lidovci. S těmi už se teď shodl na spolupráci při prosazování některých priorit obou stran:

"Z těch desítek návrhů zákonů, které tady budou projednávány, jsme se shodli na společném postupu v některých, možná důležitých zákonech. Myslím si, že si v zásadě nemusíme mnoho ověřovat, protože spolupráce mezi sociální demokracii a lidovou stranou na vládní úrovni tady existovala, takže určitě může existovat s úspěchem i v tom příštím volebním období. Já ji nevylučuji a myslím si, že je to dobrá možnost."

Veronika Malá, Šárka Slezáková, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme