Topolánek může počítat se všemi hlasy poslanců za ODS

Poslanci ODS podpoří kabinet Mirka Topolánka. Po dlouhé a bouřlivé diskusi se na tom shodl parlamentní klub občanských demokratů, jeden jeho člen ale nehlasoval. Šéf ČSSD Jiří Paroubek nabízí nejsilnější straně a lidovcům dohodu o vládě, a to při třetím pokusu o její sestavení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

T. Kladívko, I. Langer a M. Topolánek | Zdroj: ČTK

Premiér Topolánek má jistotu, že žádný z poslanců ODS trojkoaliční kabinet při hlasování o důvěře nepotopí, ujišťuje šéf klubu Petr Tluchoř. "Rozhodně nemáme žádnou snahu jakékoliv názory umlčovat, nikoho neválcujem. Jsem moc rád, že každý v ODS říká svůj názor nahlas. Nakonec jsme schopni se dohodnout na společném postupu," řekl poslanec.

Ze svých kritických postojů slevili hlavně členové pražské organizace. Vadilo jim, že Topolánek přenechal lidovcům ministerstva financí a pro místní rozvoj. Pokračuje šéf pražské ODS Jan Bürgermeister: "Tohle je zásadní politické sdělení. Klub je jednotný." Bürgermeister ale zároveň dodává: "Necháváme si své výhrady, jak jsme je formulovali."

Ještě než skončilo jednání klubu, nabídla ČSSD nejsilnější straně a lidovcům dohodu o vládě, a to při třetím pokusu. Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek říká, že nového premiéra by navrhl prezidentovi znovuzvolený šéf sněmovny Miloslav Vlček.

"Pokud bychom se dohodli, tak by to znamenalo, že by byl nominován předsedou vlády panem Vlčkem představitel ODS. Pokud bychom se nedohodli, tak by nám nezbylo nic jiného, než se vydat cestou vlastního pokusu, to znamená, že pan Vlček by nominoval mě," vysvětlil šéf sociálních demokratů.

V takovém případě by Paroubek podle svých slov sestavoval menšinovou, středolevou vládu. Podle dřívější dohody měl ale Vlček rezignovat ještě před třetím pokusem, jak o tom sám opět ujistil Václava Klause. Předseda ČSSD chce o svém novém návrhu informoval prezidenta ve čtvrtek.

Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme