Topolánek nečeká, že jeho vládu podpoří lidovci a zelení

Nový premiér a šéf ODS Mirek Topolánek nečeká, že jeho vládu při hlasování o důvěře podpoří poslanci KDU-ČSL a Strany zelených. Jmenování nové vlády plánuje do dvou týdnů. Později ale Topolánek dodal, že občanští demokraté chtějí s lidovci a zelenými spolupracovat po celé volební období, jak se na tom už dřív dohodli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jmenování Mirka Topolánka premiérem | Zdroj: ČTK

To potvrzuje i místopředseda Občanské demokratické strany Petr Nečas: "Rozhodně nemíníme jakoukoli politickou dohodou, která bude uzavřena, nějakým způsobem vyšachovávat tyto dvě menší strany z politické šachovnice."

KDU-ČSL je už ale připravena na odchod do opozice. Podle předsedy lidovců Miroslava Kalouska totiž občanští demokraté definitivně vykročili z rámce trojkoaliční spolupráce a jejich jednání s ČSSD připomíná vyústění k nějaké formě opoziční smlouvy nebo velké koalice. "To je aranžmá, které nepodpoříme v žádném případě. Distanci, kterou si vytvoříme - zda to bude přímým hlasováním proti, nebo odchodem ze sněmovny - to, prosím, ponechte na naší další diskusi."

Stejného názoru jsou i zelení. Jejich předseda Martin Bursík dodává, že je pro ně případná menšinové vláda ODS v principu přijatelná. Záležet ale bude na jejím programu. "Pak bychom se rozhodli, jestli umožníme té vládě vznik, například tím, že se nezúčastníme hlasování, nebo dokonce tím, že bychom takovou vládu podpořili."

Nový předseda Poslanecké sněmovny za ČSSD Miloslav Vlček připomíná, za jakých podmínek případnou menšinovou vládu ODS doplněnou o nestraníky podpoří sociální demokraté: "Ne rovné dani, nerušit neziskové organizace ve zdravotnictví, zákoník práce a tak dál. To je věcí, jak se domluví pan Topolánek s panem Paroubkem."

Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme