Topolánek osobně vypáruje nemocnou poslankyni ČSSD

ODS vyhoví případné žádosti sociálních demokratů a vypáruje nemocnou poslankyni ČSSD Lenku Mazuchovou při hlasování o důvěře vládě. Poměr sil ve sněmovně je připraven osobně vyvážit vlastní neúčastí premiér Mirek Topolánek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání Poslanecké sněmovny | Foto: Marián Vojtek

Poslankyně Mazurová je s vážnými zdravotními problémy v nemocnici. Za určitých okolností by její absence vzhledem k vyrovnanému poměru sil mohla mít klíčový vliv na osud Topolánkova kabinetu.

O řešení situace se svými politickými rivaly od pondělního rána jednal předseda klubu ČSSD Michal Hašek. "Předběžně mám informaci od předsedy klubu ODS, že skutečně dojde k vypárování kolegyně Lenky Mazuchové, čili poměr nebude zítra sto ku stu, ale 99 ku 99," potvrdil Radiožurnálu.

Podle Haška možná Mazurovou vypáruje sám premiér Topolánek. "Co se týká konkrétného jména, jsem ještě pozván zítra v 11 hodin na jednání poslaneckého klubu ODS, nicméně předběžně jsou moje informace takové, že by to byl buď předseda klubu ODS pan Tluchoř, nebo pan premiér Topolánek," dodal Hašek.

Věří, že občanští demokraté jeho žádosti vyhoví. "Kdyby přesto v ODS snad došlo k tomu, že by uvažovali o nějaké silové variantě při hlasování o důvěře vládě, máme připravené také náhradní varianty. Jedna z nich je i osobní účast kolegyně Mazuchové," doplnil Hašek.

Topolánek uvedl, že vyhovět žádosti sociálních demokratů na vypárování Mazuchové mu připadá jako dobrý vklad k politické kultuře v zemi. "Určitě nebudeme zamezovat vstupu pana předsedy poslaneckého klubu ČSSD Michala Haška s příslušnou žádostí na klub ODS, jako to činila ČSSD nám," řekl šéf ODS.

Poslanecký klub občanských demokratů by podle něj měl případné žádosti ČSSD vyhovět. "V takovém případě vypáruji paní poslankyni osobně a zároveň jí přeji brzké uzdravení. Slušnost totiž není slabost," uvedl Topolánek.

Schůze komory, která bude mít na programu hlasování o důvěře vládě, začíná v úterý. Absence některého sociálního demokrata by nabyla na významu, kdyby všechny ostatní kluby byly kompletní a ve chvíli, kdyby nejen ODS a zelení, ale případně i všichni lidovci hlasovali pro Topolánkovu vládu. V takovém případě by totiž pro kabinet bylo 100 hlasů, zatímco proti nejvýše 99 sociálnědemokratických a komunistických. Vládě by to na získání důvěry stačilo.

Lidovci o definitivním postoji k Topolánkově vládě rozhodnou v úterý dopoledne na společném jednání celostátního výboru a poslaneckého klubu, které navštíví i premiér. Zatímco dosud hovořili nejčastěji o variantě, že by opustili jednací sál, v pondělí naznačili, že by mohli pro kabinet zvednout ruku stejně jako občanští demokraté a zelení.

Strana zelených se o víkendu rozhodla vládu podpořit. Předseda Martin Bursík v pondělí řekl, že při hlasování nebude chybět žádný ze šesti poslanců jeho strany. Všichni se také podle něj s největší pravděpodobností budou řídit doporučením republikové rady a Topolánkovu vládu podpoří. Definitivně se prý ale rozhodnou až po Topolánkově projevu ve sněmovně.

Jana Zemanová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme