Topolánek ostře kritizoval ČSSD za postoj k zahraničním misím armády

Nejpozději na únorové schůzi sněmovny by se mělo podle premiéra Mirka Topolánka rozhodnout o prodloužení mandátu českých vojáků v zahraničních misích. V pondělí by o nich měla rozhodovat vláda. S dalším odkladem rozhodnutí už se podle předsedy vlády nedá čekat. Topolánek zároveň ostře kritizoval opoziční sociální demokraty za přístup k armádním misím. Odsoudil hlavně spojení otázky podpory misí za zrušení poplatků ve zdravotnictví.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští vojáci v Afghánistánu

Čeští vojáci v Afghánistánu | Foto: Petr Vavrouška | Zdroj: Český rozhlas

Podle premiéra Mirka Topolánka souvisí postoj sociální demokracie možná s tím, že ČSSD má určité problémy splnit svůj slib zrušit zdravotnické poplatky v krajích:

"Chtějí řešit svoji chybu na úkor mezinárodní prestiže a mezinárodního postavení celé země. Já chci jenom říct, že kdybychom se opravdu z těchto misí stáhli, tak se staneme určitou černou ovcí celého společenství. Protože to neudělaly ani ty nejlevicovější vlády, které dneska v evropském, případně světovém kontextu působí."

Podle šéfa lidového domu Jiřího Paroubka je pro sociální demokracii hlavním problémem navyšování počtu vojáků v Afghánistánu, což se podle něj vědělo už v prosinci:

"My jsme byli připraveni podpořit ty ostatní mise už v prosinci. Měli jsme ale problém s navýšením mise do Afghánistánu. Lidé ze 70 procent nechtějí navyšovat naši účast v Afghánistánu. Takže pro nás to byla problémová věc, a proto jsme se takovým způsobem chovali. Prostě pro nás jsou poplatky ve zdravotnictví zásadní programová priorita, protože se týkají zdravotního stavu miliónů lidí."

O účasti vojenských jednotek v zahraničních operacích dnes hovořila také ministryně obrany Vlasta Parkanová. Při zhodnocení armádní činnosti za loňský rok v Táboře řekla, že další působení českých vojáků v zahraničí je jednou z hlavních priorit české armády v letošním roce. Ministryně věří, že mise nakonec získají v parlamentu potřebnou podporu:

"My jsme součástí Severoatlantické aliance. Vycházíme z principu, že územní teritoriální obrana bez zapojení a spolupráce se spojenci je nápad a myšlenka, kterou je potřeba opustit. A my jsme ji opustili. Jsme-li součástí nějakého širšího společenství, které nám zajišťuje obranu, tak do té obrany samozřejmě musíme také přispívat. Věřím, že Česká republika nechce být ten, kdo by chtěl ztratit tvář, důvěryhodnost a pověst slušných občanů."

Přečtěte si také:
Vláda o týden odložila jednání o vojenských zahraničních misích

Václava Marešová, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme