Topolánek požaduje zprůhlednění armádních zakázek

Systém zbrojních zakázek by se měl zprůhlednit. Myslí si to předseda ODS Mirek Topolánek. Jak při plánovaném nákupu stíhaček Gripen, tak nákupu obrněných transportérů Pandur od rakouské firmy Steyr, se objevilo podezření z korupce. Kauzu Gripen teď prošetřuje Nejvyšší státní zastupitelství.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ODS - Mirek Topolánek

Předseda ODS - Mirek Topolánek | Foto: Tomáš Adamec

Jak Mirek Topolánek řekl v České televizi, i zbrojní zakázky by měly podléhat zákonu o veřejných zakázkách.

"Druhý problém je, že systém řešení zakázek, který jsem se snažil řešit během mé vlády, to znamená takzvaná sekce vyzbrojování, je stát ve státě, který si v podstatě dělá co chce. Doporučoval jsem paní ministryni, aby ho zrušila, aby zřídila úplně jiný systém výběrového řízení a zavedla vnitřní audit," uvedl Topolánek.

S tím, aby zbrojní zakázky s výjimkami podléhaly zákonu o veřejných zakázkách, souhlasí i někdejší náčelník generálního štábu Jiří Šedivý.

V souvislosti s Pandury ČSSD podala dvě trestní oznámení. Jedno kvůli prošetření korupce a druhé kvůli pomluvě. V tisku se totiž v souvislosti s údajnou korupcí objevují jména Stanislava Grose a Jiřího Paroubka.

Tereza Janouškovcová Bartůňková, Katarína Brezovská, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme