Topolánek představil v Evropském parlamentu priority českého předsednictví

Císař Karel IV. - to je podle premiéra Topolánka vzor českého předsednictví Evropské unie. Praha během něj nebude prosazovat vlastní politiku. Podle Topolánka musí mluvit za všechny členské státy. Svůj projev premiér vedle plánovaných tří E, tedy ekonomiky, energetiky a Evropy ve světě, zaměřil také na aktuální problémy - přerušení dodávek ruského plynu do Evropy a opětovné vypuknutí blízkovýchodního krize v pásmu Gazy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Mirek Topolánek při projevu v Evropském parlamentu | Zdroj: ČTK

Češi jsou podle Topolánka sebevědomým národem, který netrpí komplexem méněcennosti. Proto jim nebude problém dělat naplnit úkoly předsednické země - tedy hledat společný postoj všech 27 států. Připomněl jeden vzor z českých dějin - císaře a krále Karla IV.: "Karel IV. ve své politice nemohl hájit úzce české postoje, a naopak musel integrovat a reprezentovat celou rozmanitou říši."

Premiér zdůraznil, že Češi jsou dobří Evropané a chtějí během následujícího půl roku hledat v Evropě konsensus: "O nás Češích se v Unii říká, že jsme stále s něčím nespokojeni. Že patříme mezi kverulanty, kterých by se ostatní měli bát. Že jsme národem husitů a exaltovaných národovců. Zásadně nesouhlasím s tímto typem výtek. Stejně jako prezident Tomáš Garrigue Masaryk jsem přesvědčen o tom, že česká otázka je ve skutečnosti otázkou evropskou. Že se vždy odvíjela v rámci celoevropského kontextu, v souladu se společnými evropskými hodnotami a ve spojitosti s vývojem v ostatních zemích."

Česko má pro své předsednictví 3 priority - ekonomiku, energetiku a zahraniční vztahy Evropské unie. Počátek roku nám podle českého ministerského předsedy připomněl, že v rámci priority Evropská unie ve světě musíme počítat s nepředpokládanými naléhavými úkoly:

"Nová eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem si žádá nejen aktivní přístup samotné Evropské unie, ale také koordinaci s významnými světovými i regionálními hráči. Opět se tu potvrzuje, že dosažení míru je nemožné bez toho, aby Palestina začala fungovat jako plnohodnotný stát, který je schopen garantovat na svém území právo a pořádek a bezpečí svým sousedům."

Další prioritou českého předsednictví Unie je energetika. Ze současného výpadku dodávek ruského plynu by si Evropa měla podle Topolánka vzít ponaučení. A to zní: přílišná závislost na jednom zdroji je nebezpečná. Proto je nutné budovat nové tranzitní trasy pro dodávky plynu.

"Přirozeně nám také půjde o diverzifikaci dodavatelských a přepravních cest. Je zřejmé, že například budování plynovodu Nabucco je otázkou nejvyšší priority, stejně jako podpora výstavby nových ropovodů," uvedl Topolánek. Podle něj by měla dostat více prostoru také jaderná energetika.

Mirek Topolánek v Evropském parlamentu také hájil prezidenta Václava Klause. Odmítl kritiku prezidenta, která zazněla z úst některých europoslanců a zdůraznil, že Václav Klaus má plné právo na své názory na Evropskou unii:

"Poukd Evropská unie ztratí schopnost, kromě těch pravidel a unifikace, veřejné svobodné diskuse a bude chtít unifikovat i tuto diskusi, tak to nebude moje EU. Jestliže ztratíme schopnost možnosti svobodného vyjadřování svých názorů, tak je to cesta do pekel. A já se proti útokům na Václava Klause ostře ohrazuji."

Katka Brezovská, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme