Topolánek s Fischerem mluvili o státním schodku

V krocích, které by vedly ke snížení deficitu veřejných financí, může vláda počítat s podporou občanských demokratů. Premiéra Jana Fischera o tom ujistil předseda ODS Mirek Topolánek. Premiér si ho pozval, aby si vyslechl postoj občanských demokratů k převážně levicovým návrhům, o kterých budou poslanci ještě v lednu hlasovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek, Jan Fischer | Foto: Tomáš Adamec

ODS má trvale stejný postoj, podporuje Janotův balíček a žádné návrhy, které by schodek zvýšili, nepodpoří. Podle Jana Fischera na tom s Mirkem Topolánkem našli shodu: "Kroky, které by vedly ke zvýšení již schváleného státního rozpočtu, považujeme oba za nedobré a pro makroekonomickou rovnováhu a další ekonomický vývoj této země za velmi nebezpečné."

Bavili se také o nutnosti penzijní reformy. Podle Topolánka ODS plně podporuje záměr ministra financí Eduarda Janoty zřídit znovu Bezděkovu komisi, která připravovala podklady pro rozhodování o pokračování důchodové reformy:

"Já se nedomnívám, že komise může dojít k jinému závěru, jak první Bezděkova komise. Je spíše na vládách po volbách, aby nejpozději do roku 2012 realizovaly důchodovou reformu. My jsme ochotni začít okamžitě spolupracovat."

Fischer se ještě sejde s Filipem a Paroubkem

Předseda vlády se už setkal s lidovci, zelenými a TOP 09. Dnes ho ještě čeká jednání s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem. Schůzky s předsedy stran chce Jan Fischer ukončit tento týden. V pátek ho ještě čeká setkání s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem.

Návrhy, které by zvýšily výdaje rozpočtu, ve sněmovně prosazuje především levice. Premiér Fischer chce na politiky apelovat, aby přitom zvážili stav našich veřejných financí.

"Otevírání cesty ke zvýšení schodku státního rozpočtu na tento rok, notabene rozpočtu, který sněmovna schválila, považuji za velmi nebezpečné. A samozřejmě s potenciální hrozbou pro celou makroekonomickou rovnováhu, pro obnovení růstu, pro stav veřejných financí," uvedl premiér.

ČRo 1 - Radiožurnál, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme