Topolánek usiluje o předčasné volby v příštím roce

Předčasné volby jsou podle premiéra a šéfa ODS Mirka Topolánka už jedinou možností, jak vyřešit volební pat a zabránit vlivu KSČM. Topolánek uvažuje o třech variantách vlády, kterou chce v pátek představit prezidentu Václavu Klausovi. Nový překlenovací kabinet, jenž hodlá Klaus ihned jmenovat, by podle Topolánka měl zemi dovést k předčasným volbám na jaře příštího roku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek

Mirek Topolánek | Zdroj: ČTK

Šéf ODS v České televizi řekl, že první možností podoby vlády je plně politický kabinet se zastoupením demokratických politických stran, další je vláda menšinová, sestavená ODS a doplněná odborníky, nebo se může jednat o vládu úřednickou.

O podobě kabinetu bude Topolánek jednat v příštích dnech. Chce oslovit i ČSSD. "To je součástí vyjednávání v příštím týdnu, jestli to bude vláda podobná, jako jsme sestavovali nyní, nebo to bude vláda plně politická, nebo to bude "Tošovského" (úřednická) vláda," uvedl Topolánek.

V pátek svou koncepci představí Václavu Klausovi. "Představím takovou vládu, která bude mít základní cíle - vláda bez komunistů, bez vlivu komunistů, vláda překlenovací, která převede Českou republiku a její politickou scénu a reprezentaci k předčasným volbám v příštím roce," řekl Topolánek. Za přijatelný termín voleb považuje duben až červen příštího roku.

Jak v České televizi potvrdil tajemník prezidenta Ladislav Jakl, pokud Václav Klaus seznam Topolánkových ministrů dostane, není důvod, aby jmenování nové vlády zdržoval. Prezidentova role v procesu utváření nového kabinetu je ale podle Jakla omezená.

"Pan prezident je omezen svými ústavními kroky, čili on je připraven tuto vládu okamžitě jmenovat a pak předpokládá, že jednotlivé politické síly zodpovědně udělají všechno pro to, aby Česká republika konečně nějakou vládu měla. Ale že by se snažil tyto věci sám nějak aktivně postrkovat, modelovat, to není jeho přístup," uvedl Jakl. Popřel také informace některých médií, že se prezident chce nyní sejít s předsedy všech pěti stran zastoupených ve sněmovně.

Pokud Klaus ministry jmenuje, musí kabinet do 30 dnů požádat sněmovnu o důvěru. Potřebné hlasy pro svou menšinovou vládu ale budou občanští demokraté hledat těžko. Zatím má Topolánek podporu jen ve Straně zelených. Podle poslankyně Kateřiny Jacques s principy kabinetu, o kterých Topolánek mluvil, souhlasí.

Naopak lidovci podle svého úřadujícího předsedy Jana Kasala takový kabinet nechtějí. Jeho podporu zamítli i sociální demokraté, kteří naopak nevylučují obnovené jednání o spolupráci s KDU-ČSL. "Chápu, že na to, aby lidé v rámci lidové strany mohli změnit určité pohledy na věci, tak potřebují určitý čas tyto pohledy vstřebat," řekl dnes během návštěvy Slovenska dosluhují premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše není prozatímní vláda v čele s Topolánkem automatickým řešením současné situace. Dolejš v České televizi řekl, že prý ještě nejsou vyčerpány všechny pokusy o sestavení vlády plnohodnotné. Po případném neúspěchu Topolánka by prý měl šanci dostat ještě jiný politik.

"By se neměl (Topolánek) chovat jako ten, kdo vyhrál v nějaké sázce jackpot, ale měl by vnímat, že 77 procent voličů nevolilo ODS a že tudíž nejobjektivnějším vektorem povolebního uspořádání je středová vláda. Pokud by měla být ta vláda prozatímní, tak nemůže být politická, tím pádem těžko může být zastřešená panem Topolánkem," uvedl Dolejš. S Topolánkem se ale shodl na tom, že by prozatímní vláda měla být u moci co nejkratší dobu.

Původní jednání ODS, lidovců a zelených o trojkoaliční vládě zkrachovalo kvůli nedostatečné podpoře ve sněmovně. Poté následovalo vyjednávání občanských a sociálních demokratů o toleranci menšinové vlády ODS. Také to ale skončilo neúspěchem, šéf ČSSD Jiří Paroubek pak zahájil rozhovory se šéfem lidovců Miroslavem Kalouskem. Tento krok ale narazil uvnitř KDU-ČSL na odpor, a Kalousek proto rezignoval na svůj post.

Martin Hromádka, Václava Marešová, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme