Topolánek vyzval Paroubka k demisi, premiér odmítl

Šéf vítězné ODS Mirek Topolánek vyzval dva měsíce po volbách premiéra a předsedu ČSSD Jiřího Paroubka, aby se svou dosluhující vládou podal demisi. Podle něj by se tak uvolnil prostor k vyřešení povolebního patu. Paroubek to odmítl. Chce dál jednat i s prezidentem Václavem Klausem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M. Topolánek a J. Paroubek

M. Topolánek a J. Paroubek | Zdroj: ČTK

Prezident chce znát výsledek sestavování vlády v pátek. Na tento den si pozval Topolánka na Hrad. Předseda ODS je přesvědčený, že tentokrát by Klaus demisi neodmítl, jako to už v minulosti udělal.

"Já myslím, že pan prezident pochopil, že to je užitečné, že kdyby ji (Paroubek) teď podal, tak tu demisi přijme. Už jsme mohli být dál, byli bychom sice v neústavní situaci, ale stejně neústavní, v jaké se nacházíme dnes v Poslanecké sněmovně," řekl Topolánek v České televizi.

Po demisi by se mohla ujmout moci vláda trojkoalice ODS, lidovců a zelených. Takový krok by přispěl k odblokování nynější patové situace, kterou podle šéfa nejsilnější strany do značné míry způsobil Paroubkův "destruktivní" přístup. "Někdo tvoří, někdo boří," poznamenal Topolánek na adresu předsedy ČSSD.

Paroubek v diskusním pořadu České televize uvedl, že byl a je připraven odstoupit, ale až po jednání s prezidentem a Topolánkem o komplexním řešení povolební situace. Poznamenal, že demisi chtěl podat už před prázdninami. Tehdy ale Klaus řekl, že ji nepřijme, protože bez zvoleného vedení sněmovny by to byl nezodpovědný krok. Sněmovna nemá předsedu dodnes.

Topolánek dnes také připustil, že jeho trojkoaliční kabinet by mohl mít časově omezený mandát a úkol dovést zemi k předčasným volbám. Vláda by svůj program zúžila na rozpočet, evropské fondy a takové změny volebního systému, které by v předčasných volbách zamezily opakování politického patu.

Třetí varianta je, že pokud Paroubek ukáže seznam 101 poslanců, kteří podporují jeho vládu, řekne Topolánek v pátek prezidentovi, aby jednáním o novém kabinetu pověřil namísto jeho předsedu ČSSD. Paroubek to označil za "nulové gesto", na řadě je teď podle něj Topolánek. Za cestu z patu nadále považuje zvolení sociálního demokrata do čela sněmovny.

ČSSD je podle Paroubka připravena jednat o vládě odborníků i o podpoře menšinové vlády ODS. Topolánek ale označil za špatné a nepřijatelné všechny modely vládnutí, založené na dohodě jen mezi občanskými a sociálními demokraty. I proto za možnou variantu považuje menšinový tým ODS, ale s "duhovou" podporou ČSSD, lidovců a zelených.

Za schůdnou cestu k předčasným volbám považuje předseda ODS zákon umožňující rozpuštění sněmovny, který chtějí projednat senátoři. Návrh ústavního zákona má prezidentovi umožnit, aby se souhlasem nadpoloviční většiny všech poslanců a za situace, kdy by vláda podala demisi, dolní komoru rozpustil. Dosavadní možnosti rozpuštění sněmovny jsou zdlouhavější.

Topolánek soudí, že předčasné volby není možné uskutečnit bez změny volebního systému. Změnit pravidla hlasování chce i ČSSD, diskusi o tomto tématu uzavře do dvou měsíců, řekl Paroubek, který zákon o samorozpuštění sněmovny považuje za "dětský".

Martin Hromádka, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme