Topolánek zatím nezačne měnit ministry

Premiér Mirek Topolánek (ODS) v neděli večer seznámil koaliční partnery (KDU-ČSL a SZ) se svými chystanými změnami v sestavě vlády. Šéf lidovců Jiří Čunek pak ale premiéra požádal, aby odložil oznámení změn do doby, než je projedná na celostátním výboru lidovců. Ten by měl být podle informací Českého rozhlasu v úterý. Důvodem pro tento Čunkův krok je pravděpodobně to, že se právě i jeho rozhodl premiér Topolánek odvolat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

premiér Mirek Topolánek při hlasování Poslanecké sněmovny o důvěře vládě | Foto: Úřad vlády ČR

Podle informací Českého rozhlasu kabinet v brzké budoucnosti opustí celkem tři ministři - pravděpodobně to budou ministr dopravy Aleš Řebíček, šéf resortu zdravotnictví Tomáš Julínek (oba z Občanské demokratické strany) a ministryně pro lidská práva a menšiny Džamila Stehlíková (ze Strany zelených). Přesuny na postech ministrů zřejmě čekají i ty z Křesťansko-demokratické unie - strany lidové.

Ministryně Stehlíková svůj blízký odchod potvrdila Českému rozhlasu sama: "Jsme na to připraveni, máme komu předat štafetu. Ale pochopitelně definitivní rozhodnutí patří premiérovi. Až to oznámí, bude to oficiální, nevratné." Jako o nástupci se prý uvažuje o někdejším zmocněnci pro lidská práva Janu Jařabovi.

O konci Džamily Stehlíkové ve funkci ministryně pro lidská práva se spekulovalo už od chvíle, kdy premiér Topolánek oznámil, že ve svém kabinetu plánuje změny. Později veřejně slíbil, že rekonstrukci vlády provede na jejím prvním zasedání v novém roce 2009. Tedy toto pondělí.

Spekuluje se i o výměně dalších šéfů resortů. Podle zdroje Českého rozhlasu jsou nejpravděpodobnější jména občanských demokratů - ministrů dopravy Aleše Řebíčka a zdravotnictví Tomáše Julínka. Resort dopravy by prý mohli dál vést občanští demokraté, tipem jsou senátorka Daniela Filipiová nebo poslanec Oldřich Vojíř. Ve zdravotnictví se zase mluví o bývalém středočeském hejtmanovi Petru Bendlovi nebo o náměstkovi ministra Marku Šnajdrovi.

Komplikovaná je situace v případě třetího koaličního partnera - lidovců. Mirek Topolánek hodlá podle informací Českého rozhlasu odvolat i vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka. Prozatím ale není jasné, jestli Čunek zůstane na jiném ministerském postu ve vládě. Podle dobře informovaného zdroje z Úřadu vlády by pak Čunka v křesle ministra pro místní rozvoj mohl nahradit šéf legislativní rady Cyril Svoboda.

Z křesťanskodemokratických šéfů resortů se ještě mluví o ministryni obrany Vlastě Parkanové a kultury Václavu Jehličkovi. Toho by prý mohl vystřídat právě z ,místního rozvoje' přesunutý Jiří Čunek. Vlasta Parkanová zatím o svém ohrožení nic neví a ani nevidí důvod ke svému vyměnění nějakým novým ministrem. A na místo Cyrila Svobody prý nastoupí současný náměstek ministra spravedlnosti František Korbel.

Šéf nejsilnější opoziční strany, Jiří Paroubek (ČSSD) už ale vzkázal, že ani po případných velkých změnách v ministerských křeslech nebude pokračující vládu podporovat: "Neočekávám žádnou změnu v její politice, proto tuhle vládu ani po rekonstrukci nepodpoříme, ani noví ministři nemohou čekat naši toleranci. Myslím si, že dělat změnu v takovémto rozsahu v době českého předsednictví Evropské unie je zvláštní. Jenom to dokresluje, že není potřeba se obávat změny celé vlády, když bude nejhůř."

O personálních změnách v současné koaliční vládě diskutovala v posledních hodinách před zasedáním vlády vedení zelených, lidovců i občanských demokratů. Pochopitelné je i setkání šéfů všech koaličních stran, tedy Mirka Topolánka (ODS). Jiřího Čunka (KDU-ČSL) a Martina Bursíka (SZ).

Přečtěte si také:
Topolánek v pondělí oznámí výrazné změny ve vládě
O změnách ve vládě bude možná jasno až v lednu
V Topolánkově kabinetu se budou měnit ministři
Změní se po volbách složení vlády? Budou v ní hejtmani ODS?

Lenka Rákosová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme